Cięcie laserem – zasada działania

Cięcie laserem jest procesem, który bardzo często jest wykorzystywany do wycinania elementów o różnych kształtach z takich materiałów jak m. in. stal czy aluminium. Bardzo duża precyzja, idealna powtarzalność i szybkość działania urządzeń laserowych sprawia, że cięcie laserem jest jedną z najlepszych metod służących do obróbki.

Czym właściwie jest laser?

Laser jest urządzeniem, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne i wykorzystuje zjawisko emisji wymuszonej. Sama nazwa „LASER” jest akronimem wywodzącym się z języka angielskiego – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania). Cięcie laserowe należy do procesów rozdzielania termicznego – uderzająca o powierzchnię materiału wiązka silnie ją nagrzewa doprowadzając tym samym do jej całkowitego odparowania lub stopnienia. W urządzeniu tym łatwo można otrzymać promieniowanie o bardzo dużej mocy na wybranym, wąskim obszarze widma.

Laser składa się z trzech zasadniczych części: rezonatora optycznego, ośrodka czynnego i układu pompującego. Ten ostatni odpowiedzialny jest za dostarczanie energii do ośrodka czynnego, w którym następnie zachodzi tzw. akcja laserowa (kwantowe powielanie fotonów), rezonator optyczny natomiast umożliwia wybranie odpowiednich fotonów.

Laserowe cięcie – precyzja, szybkość i wysoka jakość

Cięcie laserem zaliczane jest do jednej z najbardziej precyzyjnych metod wycinania. Za jego sprawą można uzyskać zarówno proste jak i bardzo skomplikowane kształty przy maksymalnym wykorzystaniu materiału użytego do obróbki. Za pośrednictwem lasera można również wyciąć nawet bardzo małe elementy przy jednoczesnym zachowaniu ich idealnej powtarzalności. Innymi zaletami tej metody są jej szybkość oraz bardzo wysoka jakość produktów finalnych, które nie wymagają dalszej obróbki.

Wycinane laserowe daje możliwość obróbki wielu materiałów

Laserowe cięcie umożliwia obróbkę różnego rodzaju materiałów zarówno organicznych jak i nieorganicznych. Oprócz stali i aluminium wycinaniu laserowemu mogą być poddane m. in. następujące materiały: polietylen, polipropylen, poliuretan, poliester, guma, akryl, pianka (bez PCW), kartony, drewno, papier, skóra oraz tkaniny.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.