Czym precyzyjnie ciąć różne materiały?

Cięcie różnego rodzaju materiałów jest zadaniem bardzo trudnym, szczególnie, jeśli zależy nam na wysokiej precyzji. W obecnych czasach, zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów przy zachowaniu perfekcyjnej dokładności. Jakie maszyny sprawdzają się najlepiej do tego rodzaju obróbki?

Wycinanie laserowe – bezpieczna i precyzyjna metoda obróbki materiałów

Jedną z najnowocześniejszych i najbardziej polecanych metod cięcia materiałów jest wycinanie laserowe. Pozwala ono na bardzo szybką obróbkę m. in. stali, za sprawą skupienia dużej ilości energii w jednym miejscu przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej dokładności i powtarzalności. Laserowe cięcie zapewnia precyzję nawet do tysięcznych części milimetra, co sprawia, że z łatwością można wyciąć elementy o małej średnicy. Bardzo dużą zaletą tej metody jest otrzymanie w pełni gotowych produktów bez konieczności ich dalszej obróbki. Technologia laserowa daje również możliwość wycinania nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Prócz stali, laserem można precyzyjnie ciąć takie materiały jak aluminium, stopy metalu, a także szkło.

Usługi wycinania laserowego pozwalają również obniżyć koszty produkcji za sprawą maksymalnego wykorzystania powierzchni materiału i wygenerowaniu podczas obróbki minimalnej ilości odpadów.

Inne metody precyzyjnego cięcia materiałów

Prócz technologii laserowej istnieją jeszcze inne metody, dzięki którym można ciąć materiały. Do tych zapewniających dużą precyzję zalicza się przede wszystkim:

  • Cięcie tlenowe, które jest najstarszą formą cięcia blach. Ta metoda nie zapewnia jednak tak dobrze wykończonych krawędzi jak w przypadku urządzeń laserowych
  • WaterJet, czyli cięcie strumieniem wody występującym pod wysokim ciśnieniem. Ta technologia pozwala na obróbkę materiałów o różnej grubości, w tym metalu, szkła, plastiku i ceramiki. Produkty finalne mają wysoką jakość krawędzi ciętych, jednak sam proces jest długotrwały i bardziej kosztowny w porównaniu do innych metod
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.