Laserowe cięcie blachy

Laserowe cięcie blach jest bardzo wydajną oraz niewiarygodne precyzyjną metodą ich obróbki. Pozwala ona na wycinanie dowolnie zaprojektowanego przez nas kształtu przy jednoczesnym zachowaniu powtarzalności. Dzięki temu możemy być pewni, że nawet duża ilość gotowych produktów będzie miała identyczną formę oraz rozmiar.

Jak działa laser?

Cięcie laserem określane jest jako proces termicznego rozdzielania. Wiązka lasera wytwarzana przez urządzenie silnie nagrzewa określoną przez komputer powierzchnię (na niewielkim obszarze skupiana jest duża ilość energii) poddawanego obróbce materiału, aż do chwili jego punktowego odparowania, wypalenia lub stopnienia.

Jakie są zalety laserowego cięcia blach?

Cięcie laserowe należy do najlepszych metod obróbki tokarskiej. Wykazuje ona wiele zalet, do których przede wszystkim można zaliczyć:

  • Wysoką jakość finalnego produktu. Blacha podlega bardzo szybkiej obróbce (nawet w przypadku bardzo skomplikowanych wzorów) za sprawą skoncentrowanej wiązki laserowej. Gotowe elementy nie wymagają dalszej obróbki
  • Ekonomiczne wykorzystanie materiału i związana z nim redukcja kosztów dzięki bardzo wysokiej precyzji cięcia i minimalnej szczelinie.
  • Minimalną ilość pozostałości (odpadów)
  • Idealną powtarzalność. Nawet bardzo trudne elementy można uzyskiwać wielokrotnie w identycznej formie
  • Możliwość obróbki różnych materiałów (również aluminium, stopów metalu oraz szkła)
  • Brak oznak zużycia urządzenia w przeciwieństwie do tradycyjnych sprzętów tokarskich (m. in. stępiają się w nich głowice)

Wady cięcia laserem

Metoda cięcia laserem ma też swoje wady, do których można zaliczyć wysoką cenę samego urządzenia, co w wielu przypadkach może wykluczać zakup takiego osprzętu do prywatnego użytku. Kolejnym minusem może się okazać grubość materiału, który może zostać poddany obróbce – zaleca się, aby metal nie przekraczał grubości ok. 20 mm. Poza tym korzystanie z tak zaawansowanych urządzeń wymaga od użytkownika obszernej wiedzy i wysokich kwalifikacji, dlatego wszelkiego rodzaju prace warto zlecać profesjonalnym firmom.

Źródła:

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.