Na czym polega gięcie blachy?

Wiele komponentów znajdujących zastosowanie w branżach tj. elektronika, motoryzacja, mechanika czy budownictwo musi spełniać ściśle określone normy. Wraz z postępującą modernizacją ich pozyskiwanie staje się znacznie łatwiejsze. Konkretny kształt elementom stalowym i aluminiowym można nadać dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń do gięcia blachy, np. pras krawędziowych.

Różne możliwości gięcia blachy

Gięcie blachy to najogólniej działanie na jej powierzchnię siłą mechaniczną w taki sposób, by zmienić jej krzywiznę i nadać jej określony kształt. W tym celu stosuje się urządzenia tj. walce, maszyny przeciągające czy prasę krawędziową, która ma tę zaletę, że sterowana jest komputerowo – co za tym idzie, pozwala na największą powtarzalność całego procesu i gwarantuje nieporównywalną precyzję. Wybór techniki gięcia blachy uzależniony jest oczywiście od jej grubości i właściwości plastycznych określonego materiału, a także od tego, jaki kształt chcemy uzyskać.

Gięcie z wykorzystaniem pras krawędziowych

Prasa krawędziowa pozwala na zginanie blachy pod każdym kątem. Stemple i matryce, które mogą pracować z naciskiem do 150 ton, powodują odkształcanie powierzchni poddanej obróbce. Urządzenie pozwala nadać stali właściwie dowolny kształt: możemy wyginać, zwijać i profilować powierzchnię blachy zgodnie z naszymi potrzebami. Elektroniczny panel sterowania pozwala operatorowi wprowadzić podstawowe informacje o pożądanym efekcie procesu, a urządzenie automatycznie dobiera pozostałe parametry. Praca człowieka jest tu ograniczona do minimum, a działanie algorytmów umożliwia wyeliminowanie błędu ludzkiego.

Zalety

Oprócz doskonałej jakości uzyskiwanego wyrobu przedsiębiorca może liczyć na znaczne usprawnienie procesu produkcyjnego. Technologia komputerowa gwarantuje powtarzalność gięcia, a jakość wykonania sprawia, że uzyskane elementy nie wymagają dalszej obróbki. Przekłada się to na znaczne oszczędności – gięcie blach z wykorzystaniem prasy krawędziowej jest wydajne, nie prowadzi do strat materiału, a gotowe części można wykorzystać do dalszych prac montażowych lub przeznaczyć bezpośrednio do dystrybucji.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.