Nowoczesne sposoby cięcia blachy

W obecnych czasach ogromny nacisk kładzie się na wysoką jakość i szybkość wykonywanych usług. Czy można połączyć te dwie cechy w przypadku obróbki stali? Oczywiście, że tak. Nowoczesne metody cięcia blachy pozwalają na uzyskanie oczekiwanych przez klientów efektów przy zachowaniu krótkich terminów zleceń, dotyczy to szczególnie technologii laserowej.

Wycinanie laserowe – wysoka dokładność i bezpieczeństwo

Laserowe cięcie blachy jest jedną z najpopularniejszych metod. Technologia ta polega na wykorzystaniu strumienia wiązki laserowej, za pomocą którego wykonywane jest cięcie. Duża ilość energii dostarczana na bardzo mały obszar (wiązka może zostać zogniskowana z dokładnością do 0,0025 mm) zapewnia obróbkę o najwyższej precyzji. Wprowadzone do maszyny dane przez osobę obsługującą urządzenie programują ruchy głowicy, na której zamontowany jest laser, co daje m. in. możliwość wykonywania dużej ilości elementów o identycznych parametrach, wycinania nawet bardziej skomplikowanych wzorów oraz detali o małej wielkości. Laser pozwala na zminimalizowanie kosztów produkcji, ponieważ urządzenie wykorzystuje maksymalną ilość materiału docierając nawet do trudno dostępnych miejsc.

WaterJet – cięcie materiałów wodą pod ciśnieniem

Cięcie wodą określane również jako obróbka wodno-ścierna, obróbka strumieniowo-ścierna, obróbka hydro-abrazyjna czy też obróbka hydro-ścierna, również należy do nowoczesnych sposobów cięcia blachy oraz innych materiałów. Tworzywo poddane obróbce za pośrednictwem tej metody może osiągać grubość do 20 cm, jednak wtedy koniecznym jest dodanie do wody środka ściernego (garnetu). Cięcie strumieniem wody pod ciśnieniem jest również bardzo precyzyjne i pozwala na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Sam proces wycinania trwa jednak dłużej niż w przypadku użycia lasera i jest również kosztowniejszy.

Laser jest z pewnością jednym z najdokładniejszych urządzeń umożliwiających wycinanie elementów z blachy. Jego nieocenionymi atutami są szybkość działania, idealna powtarzalność nawet bardzo skomplikowanych projektów oraz finalne produkty w bardzo wysokiej jakości. Technologia ta jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu wystąpienie jakichkolwiek błędów zostało praktycznie zniwelowane.

Źródła:

https://metale.pl/wiedza/metale/ciecie-metali

http://www.aiem.pl/2019/03/co-warto-wiedziec-o-cieciu-laserem/

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.