Trwałe łączenie metali – postaw na sprawdzone technologie spawalnicze

Spawanie jest procesem polegającym na trwałym łączeniu materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu ich połączenia. Wszystko to odbywa się przy użyciu elektrody nietopliwej lub topliwej. Do najpopularniejszych metod spawania zalicza się MIG/MAG, TIG oraz MMA (zespajanie elektrodą otuloną). Każda z nich ma inną charakterystykę i pozwala na dostosowanie najlepszej technologii do konkretnych warunków i potrzeb.

Spawanie metodą TIG

TIG (ang. tungsten inert gas) jest metodą stosowaną do spawania ręcznego lub automatycznego za pośrednictwem nietopliwej elektrody wolframowej. W tej technologii można ze sobą zespajać wszystkie gatunki stali. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod spawania, m. in. z tego względu, że pozwala na łączenie ze sobą stopów aluminium oraz samego aluminium. Jakość spoin powstała w wyniku użycia tej metody jest najwyższa spośród wszystkich technologii spawalniczych. Ponadto TIG daje możliwość spawania elementów o zróżnicowanej grubości (nawet poniżej 1 mm).

Technologia spawalnicza MIG/MAG

Spawanie MIG/MAG (Metal Inert Gas / Metal Active Gas) odbywa się przy użyciu elektrody topliwej. Dzięki tej metodzie możliwe jest spajanie ze sobą większości materiałów. Należy przy tym dobierać odpowiednie elektrody oraz gaz osłonowy w zależności od metalu, który ma zostać poddany procesowi spawania. Tę metodę charakteryzuje m. in. duża wydajność, dobra jakość spoin oraz możliwość łączenia elementów o różnej grubości.

MMA – najstarsza metoda spawania

MMA jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych metod spawania, do której wykorzystywana jest elektroda metalowa pokryta otuliną topnika. W odróżnieniu od powyższych technologii, tutaj podczas procesu spawania elektroda ulega skracaniu, co powoduje, że odległość między uchwytem a spawanym elementem cały czas się zmniejsza. Ponadto, w tej metodzie konieczne jest usuwanie żużla oraz wymiana elektrod. Z kolei na jakość spoin ogromny wpływ mają umiejętności spawacza. Sama prędkość spawania również jest również nie jest najwyższa (ok. 0,1-0,4 m/min.).

Spawanie jest czynnością wymagającą dużych umiejętności oraz wiedzy z zakresu zastosowania konkretnej metody do grubości materiału oraz warunków, w jakich zostanie przeprowadzony cały proces. Z tego względu warto, aby usługi spawalnicze były wykonywane przez profesjonalistów, którzy zapewnią najwyższą jakość przeprowadzonych prac.

Źródła:

http://www.spawacz.pl/info/25/spawanie-mma.html

https://www.metalweld.pl/wsparcie-techniczne/poradnik-spawalniczy-0

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.