Gięcie blach

Gięcie blach

Gięcie blachy to forma obróbki, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Dlatego też w naszej ofercie znajduje się jedna z najnowocześniejszych metod formowania blachy przy wykorzystaniu najwyższej klasy sterowanych numerycznie pras krawędziowych. Wykorzystanie tej technologii zapewnia wysoką precyzję, minimalizuje ryzyko błędu oraz pozwala zachować zakres tolerancji wymiarów liniowych i kątowych gięcia. Dzięki niej zapewniamy powtarzalność seryjną wytwarzanych elementów.

Etapy gięcia blach

Gięcie stali i innych blach powoduje, że materiał traci sprężystość, ale jednocześnie zachowuje swoje właściwości fizyczne – jest odporny na rozciąganie, nie zmienia się jego grubość oraz wymiary poprzeczne. Odkształcanie można prowadzić wyłącznie do pewnej wartości. Zbyt duży nacisk powoduje uszkodzenie oraz rozerwanie struktury. Stąd też typ obróbki należy dopasować do konkretnego metalu i jego wytrzymałości. Opracowywanie blachy odbywa się na różne sposoby. Do najczęstszych rodzajów gięcia zalicza się:

  • wyginanie,
  • zaginanie,
  • zwijanie,
  • skręcanie,
  • profilowanie.

Gięcie CNC wyróżnia się wysoką efektywnością i precyzją. Pozwala na otrzymanie elementów trudnych do uzyskania z zastosowaniem tradycyjnej giętarki. Realizując usługi, trzeba dokładnie ustalić wszystkie parametry techniczne, w tym kąt gięcia i wymiary elementów. Następnie za pomocą pras krawędziowych oddziałuje się na blachy, doprowadzając do stałej zmiany kształtu. Wyginanie blachy może odbywać się metodą na zimno oraz na gorąco. Cały proces związany z trwałym odkształceniem arkuszy przebiega w 3 etapach:

  • Etap 1: Odkształcania sprężyste – kształt metalu się zmienia, ale granica jego sprężystości pozostaje nieprzekroczona. Dzięki temu materiał może powrócić do poprzedniego stanu.
  • Etap 2: Odkształcanie plastyczne – w tej fazie następuje trwała zmiana kształtu obrabianego materiału.
  • Etap 3: Dotłaczanie– na tym etapie nadaje się pożądany kształt.

Wyginanie blachy dla różnych branż

Ponieważ blachy metalowe charakteryzują się trwałością, odpornością na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne, stosuje się je w wielu branżach. Gięcie na prasach krawędziowych zlecają m.in. firmy budowlane, produkcyjne, motoryzacyjne, RTV i AGD. Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami pozwalającymi na formowanie krzywizn oraz wyginanie skomplikowanych kształtów na arkuszach o różnej grubości. Zastosowanie technologii CNC umożliwia tworzenie powtarzalnych serii produktów. Uzyskane wyroby nie wymagają dodatkowej obróbki mechanicznej.

Gięcie metali wykorzystuje się m.in. do przygotowania: arkuszy blach, kształtowników, rur, stożków, rynien, części karoserii samochodowych, elementów konstrukcji budynków i komponentów maszyn przemysłowych.

Nasza firma dysponuje prasami krawędziowymi o nacisku do 175 ton. Wykonujemy gięcie blach liczących nawet 3 m długości. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować zlecenia dla rozmaitych przedsiębiorstw – od niewielkich hal produkcyjnych po duże zakłady przemysłu ciężkiego. Zachęcamy do składania zapytań ofertowych!

Prasa krawędziowa Ermaksan Speed-Bend Pro

Prasa krawędziowa Ermaksan Speed-Bend Pro posiada nacisk do 175 ton

z możliwością gięcia elementów nawet do 3000 mm długości.

Prasa krawędziowa Bystronic Xpert 40

O sile nacisku do 40 ton i maksymalnej długości gięcia 1030 mm.

Gięcie blachy WarszawaGięcie blachy WrocławGięcie blachy KrakówGięcie blachy PoznańGięcie blachy CzęstochowaGięcie blachy GdańskGięcie blachy ŁódźGięcie blachy RzeszówGięcie blachy BiałystokGięcie blachy SzczecinGięcie blachy Bielsko-BiałaGięcie blachy BydgoszczGięcie blachy KielceGięcie blachy ToruńGięcie blachy RadomGięcie blachy GliwiceGięcie blachy LublinGięcie blachy KatowiceGięcie blachy TychyGięcie blachy OlsztynGięcie blachy GdyniaGięcie blachy SosnowiecGięcie blachy BytomGięcie blachy ZabrzeGięcie blachy Ruda Śląska