Spawanie aluminium

Aluminium to lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały materiał znajdujący powszechne zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej. Poddaje się go różnego rodzaju obróbkom, jednak przez wzgląd na nietypowe właściwości tego materiału spawanie aluminium to dość skomplikowany proces wymagający odpowiedniego sprzętu oraz kompetencji.

Dlaczego warto powierzyć spawanie aluminium profesjonalistom?

Spawanie aluminium potrafi przysporzyć problemów niewprawionym operatorom. Przyczyną komplikacji jest przede wszystkim niska temperatura topnienia tego materiału, a także tworzenie się na powierzchni trudno topliwej warstwy tlenków. Gorące pęknięcia spoin znacznie utrudniają otrzymanie połączenia pozbawionego porów i wad, a tylko taki spaw będzie cechował się odpowiednią trwałością i wytrzymałością. Metodę spawania i parametry tego procesu dobiera się w zależności od składu materiału oraz jego grubości.

 

Aluminium spawa się przeważnie przy użyciu dwóch popularnych metod: MIG oraz TIG. Proces odbywa się w obecności gazu obojętnego, najczęściej argonu. Metoda MIG służy do spawania grubszych złączy. Spawanie TIG natomiast prowadzi się prądem przemiennym – ten sposób stosuje się dla złączy o mniejszej grubości. Problemy związane z pękaniem gorących spoin niweluje się poprzez zastosowanie odpowiednich spoiw dobieranych w zależności od struktury łączonego materiału. Stopy znacznie różnią się między sobą spawalnością. Na przykład obrabiane cieplnie stopy Al-Mg lub Al-Mn są dobrze spawalne, w przeciwieństwie do stopów Al-Cu (durali), które są praktycznie niespawalne. Spawanie aluminium wymaga więc kompleksowej wiedzy oraz indywidualnego podejścia do każdego przypadku – wysokie kwalifikacje i sprawdzony sprzęt są tu niezbędne.

Spawanie aluminium dla różnych branż

Aluminium to materiał powszechnie wykorzystywany w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, budowlanej, chemicznej, spożywczej i wielu innych. Spawanie aluminium jest niezbędne do uzyskania części maszyn lub elementów konstrukcji. Materiał ten służy do produkcji silników, tłoków, cylindrów, mis olejowych, wałów napędowych, nadwozi pojazdów, elementów klimatyzacji, elementów przyczep i naczep, ram zawieszeń, puszek na napoje czy też profili różnego rodzaju konstrukcji.

Wybierz spawanie aluminium w HMM Steel!

W naszym zakładzie oferujemy usługi spawalnicze, w tym również spawanie aluminium. Dysponujemy rozbudowanym parkiem maszynowym, nowoczesnym sprzętem, a także kadrą wykwalifikowanych specjalistów. Doświadczenie, wiedza oraz umiejętności naszych ekspertów stanowią gwarancję prawidłowej realizacji zadania. Z nami masz pewność, że otrzymasz precyzyjnie wykonane produkty zgodne z założeniami. Potwierdza to grono zadowolonych klientów z różnych branż, którzy chętnie z nami współpracują.

 

Jeśli szukasz rzetelnej firmy oferującej usługi spawania aluminium, już teraz zapoznaj się z ofertą dostępną na naszej stronie. Zaufaj doświadczeniu znakomitych specjalistów i postaw na sprawdzonego wykonawcę!