Obróbka aluminium

Obróbka aluminium stanowi proces niezbędny do produkcji wielu elementów stosowanych przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Praca z tym materiałem, przez wzgląd na wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej, wymaga szczególnego podejścia oraz eksperckiej wiedzy. W naszym zakładzie oferujemy to i znacznie więcej!

Kiedy wykonuje się obróbki aluminium?

Obróbka metali obejmuje nie tylko różne gatunki stali, ale także metale nieżelazne takie jak aluminium. Warto w tym miejscu dodać, że nie obrabia się czystego aluminium (ze względu na niską twardość i wytrzymałość), ale jego stopy dzielące się na:

  • odlewnicze lub przeznaczone do obróbki plastycznej,
  • poddające się lub niepoddające się obróbce cieplnej.

Poszczególne rodzaje stopów różnią się między sobą m.in. skrawalnością, co ma wpływ na dalsze możliwości obróbki aluminium. Za lepszą skrawalność odpowiada głównie dodatek krzemu. Stopy o niskiej zawartości tego pierwiastka są przeważnie przeznaczone do obróbki plastycznej ze względu na dużą chropowatość powierzchni. Im więcej w stopie krzemu, tym niższa plastyczność, a jednocześnie lepsza wytrzymałość materiału. Podobne umocnienie oraz utwardzenie otrzymamy również podczas obróbki cieplnej i plastycznej takich stopów.

 

Obróbka aluminium znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży motoryzacyjnej w produkcji silników, cylindrów, tłoków, mis olejowych, wałów napędowych czy wahaczy. Materiał ten jest również wykorzystywany w konstrukcjach nadwozia pojazdów.

Profesjonalna obróbka aluminium – jakość i estetyka

Aby obrabiane detale przyjmowały estetyczny wygląd, a ich wymiary były zgodne z założeniem, należy pamiętać o właściwym doborze parametrów procesów technologicznych. Aluminium cechuje się wysokim wskaźnikiem rozszerzalności cieplnej, dlatego obróbka tego metalu musi uwzględniać odpowiednią temperaturę oraz obecność czynnika chłodzącego. Czasem nawet nieznaczny wzrost temperatury może doprowadzić do zmiany wymiaru detalu przekraczającego wartość tolerancji. Taki detal nie przejdzie audytu jakościowego, przez co nie zostanie dopuszczony do użytku. Dlatego w naszym zakładzie doborem odpowiednich parametrów obróbki zajmują się wykwalifikowani eksperci.

Obróbka aluminium w HMM Steel – zaufaj naszemu doświadczeniu!

Obróbka aluminium to jeden z procesów, jakimi regularnie zajmujemy się w naszym zakładzie. Rozbudowany park maszynowy pozwala nam realizować złożone zlecenia. Potwierdza to szereg zadowolonych klientów z różnych branż, dla których regularnie produkujemy pojedyncze oraz seryjne detale. Nad prawidłowością przebiegu procesów technologicznych czuwa sztab specjalistów – masz więc gwarancję, że zlecona nam obróbka aluminium zostanie wykonana w sposób prawidłowy, a w efekcie otrzymasz gotowy produkt o jakości zgodnej z oczekiwaniami.

 

Szukasz doświadczonej firmy zajmującej się obróbką aluminium? Zaufaj wykwalifikowanym ekspertom z HMM Steel! Skontaktuj się z nami, a chętnie przekażemy Ci więcej informacji dotyczących współpracy.