Spawanie stali

Spawanie stali znajduje zastosowanie w wielu branżach. Umożliwia m.in. produkcję regałów, narzędzi, elementów urządzeń i maszyn. Do najczęstszych metod obróbki zaliczają się TIG i MIG. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od rodzaju metalu, wielkości zamówienia oraz oczekiwań inwestora.

Spawanie stali – co należy wiedzieć?

Stal to inaczej stop żelaza i węgla. Zgodnie z polską normą PN-EN 10020:2003 zawartość węgla w materiale nie może przekraczać 2%. Jeśli wartość ta będzie wyższa, otrzymuje się żeliwo. Im mniej karbonu w stali, tym łatwiej materiał poddaje się obróbce cieplnej. Stal dzieli się na: stopową, niskostopową, wysokostopową oraz węglową. Dodatkowo ze względu na właściwości użytkowe wyróżnia się:

  • stal konstrukcyjną wykorzystywaną do budowy konstrukcji urządzeń i maszyn,
  • stal narzędziową charakteryzującą się wysoką twardością i wytrzymałością na ścieranie,
  • stal specjalną (np. nierdzewną, chirurgiczną, kwasoodporną) zawierającą wiele dodatków stopowych.

Przygotowanie stali do spawania

Spawanie stali wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności materiał oczyszcza się z zabrudzeń, rdzy, oleju czy smaru. W tym celu wykorzystuje się m.in. rozpuszczalnik organiczny i roztwory zasadowe. Nieodpowiednie opracowanie metalu może spowodować wady spawalnicze, co negatywnie wpłynie na estetykę oraz trwałość łączeń. Trzeba również pamiętać, że opracowując grubsze materiały, konieczne jest ich wcześniejsze rozgrzanie. Ma to zapobiec szybkiemu stygnięciu i powstawaniu pęknięć na złączach.

Metody spawania stali

Do najpopularniejszych sposobów opracowywania stali zaliczają się:

  • Spawanie TIG, czyli wytwarzanie łuku elektrycznego z wykorzystaniem elektrody wolframowej w osłonie chemicznie obojętnego gazu. Do zalet rozwiązania należy uniwersalność. Metoda TIG pozwala na spawanie stali nierdzewnej, aluminiowej, a także stopów tytanu, niklu, miedzi.
  • Spawanie MIG polega na uzyskaniu łuku elektrycznego pomiędzy opracowywanym materiałem a drutem elektrodowym. Metoda charakteryzuje się wysoką gęstością prądu spawania oraz wydajnością.

Spawanie stali w HMM Steel

HMM Steel specjalizuje się w spawaniu stali nierdzewnej oraz konstrukcyjnej. Zajmujemy się także obróbką materiałów aluminiowych. Wytwarzamy m.in. części niezbędne do wyposażania linii oraz hal produkcyjnych. W zakres naszych usług wchodzi ponadto łączenie elementów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz dekoracji. Wykonujemy obróbkę metodą TIG oraz MAG. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.