Cięcie laserowe blach

Cięcie laserowe- na czym polega laserowe wycinanie blach?

Wycinanie laserowe w metalu polega na skoncentrowaniu energii pochodzącej z wiązki światła laserowego. Rozerwanie materiału następuje w wyniku stopienia opracowywanego obszaru. Technologia umożliwia obróbkę profili oraz rur. Cały proces jest sterowany komputerowo, dzięki czemu uzyskuje się wysoką dokładność.

Wycinanie laserowe w metalu – parametry techniczne

Cięcie laserem pozwala na opracowywanie różnorodnych blach, w tym: aluminiowych, miedzianych, mosiężnych i stalowych. Usługa umożliwia obróbkę arkuszy o dużych wymiarach (liczących nawet 3000 × 1500 mm). Żeby laserowe wycinanie wyróżniało się efektywnością, należy zwrócić uwagę na grubość metalowych elementów. Jakie są dopuszczalne wartości? Poniżej dane dla:

 • Stali konstrukcyjnej – 20 mm
 • Stali nierdzewnej – 15 mm
 • Aluminium – 15 mm
 • Mosiądzu – 8 mm
 • Miedzi – 8 mm

Cięcie laserowe – zalety

Laserowe cięcie blach jest doceniane przede wszystkim za dokładność realizacji. Do zalet rozwiązania zaliczają się:

 • Powtarzalność – wykorzystanie programu komputerowego sprawia, że opracowywane elementy są identyczne. Dodatkowo w każdej chwili można wznowić ich produkcję.
 • Niska ilość odpadów – cięcie blach laserem odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania. To umożliwia kalibrację ustawień głowicy i zmniejszenie ilości odpadów poprzemysłowych.
 • Szybka realizacja – wszystkie dane dotyczące parametrów technicznych są na bieżąco zapisywane w systemie komputerowym, co pozwala na automatyzację działań.
 • Brak konieczności dodatkowej obróbki – gotowe elementy nadają się do wykorzystania bez potrzeby dodatkowych obróbek mechanicznych.
 • Brak naruszania powierzchni opracowywanych elementów – głowice urządzeń nie stykają się bezpośrednio z metalem. Dzięki temu nie dochodzi do zniekształceń materiału.
 • Możliwość produkcji małoseryjnych i wielkoseryjnych – cięcie laserowe blach sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich zleceń, jak i usług realizowanych na skalę przemysłową.

Laserowe cięcie blach w HMM Steel

Dysponujemy maszynami działającymi w technologii CO2 i Fiber umożliwiającymi precyzyjne wycinanie laserowe. W pierwszym przypadku wiązka światła jest przenoszona przez układ optyczny. W drugim – wykorzystuje się światłowody. Lasery Fiber wyróżniają się niższymi kosztami eksploatacji i wysoką wydajnością. Odznaczają się także wysoką gęstością energii i jednocześnie niską długością fali. Sprawdzają się do wykrawania blach o niewielkiej lub średniej grubości.

Cięcie laserowe z użyciem technologii CO2 charakteryzuje się wolniejszą obróbką materiałów. Z tego względu rozwiązanie poleca się do grubych arkuszy blach. Zastosowanie metody pozwala na otrzymanie gładkich i jednorodnych krawędzi przy jednoczesnej optymalizacji kosztów produkcyjnych.

Bystronic

BySmart Fiber 4 kW

Dzięki niemu proces wykrawania cienkich i średnio grubych blach zostaje przyspieszony, a koszty ponoszone przez klienta zostają zminimalizowane.

Bystronic

BySprint Pro 4,4 kW

Pozwala nam osiągnąć wysoką jakość cięcia krawędzi w przypadku grubych blach, przy jednoczesnym zoptymalizowaniu kosztów produkcji.