Spawanie stali nierdzewnej – metodą TIG

Spawanie nierdzewki metodą TIG służy do opracowywania stali niskostopowych oraz wysokostopowych. Wyróżnia się dużą wytrzymałością spoin oraz estetyką wykonania. W trakcie prac nie powstają odpryski. Dodatkowo technologia pozwala na dokładną kontrolę przebiegu obróbki.

Spawanie nierdzewki TIG – podstawowe informacje

Spawanie stali nierdzewnej TIGiem jest skomplikowane i wymaga precyzji. Przed przystąpieniem do obróbki należy osuszyć i oczyścić materiał z rdzy, smarów, olejów i innych zabrudzeń. Najczęściej używa się do tego rozpuszczalnika organicznego bądź roztworu zasadowego. Niewłaściwe przygotowanie surowca sprawia, że na jego powierzchni tworzą się kratery, a spoiny źle się układają. To może osłabić jakość i wytrzymałość łączeń, a także wpływa na estetykę wykonania.

 

Należy ponadto zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie elektrody wolframowej. Element powinien być naostrzony pod właściwym kątem. Ma to znaczenie dla głębokości oraz szerokości przetopu. Trzeba też pamiętać, że stal nierdzewna szybko się nagrzewa, dlatego spawy opracowuje się z zachowaniem odstępu czasowego. Do ważnych czynników należy również zastosowanie gazu obojętnego chroniącego obszar prac przed atmosferą oraz wpływającego na napięcie łuku i kształt spoiny.

Kluczowe parametry spawania TIG

Aby spawanie TIG było dobrze wykonane, a opracowana nierdzewka charakteryzowała się trwałością, należy zadbać o prawidłowe ustawienie podstawowych parametrów. Do kluczowych zaliczają się:

  • rodzaj i natężenie prądu,
  • rodzaj zastosowanego gazu osłonowego,
  • wybór odpowiedniej średnicy elektrody nietopliwej,
  • napięcie łuku,
  • średnica dodatkowego materiału,
  • szybkość procesu spawania.

Spawanie stali nierdzewnej TIGiem w HMM Steel

HMM Steel zajmuje się obróbką stopów metali. Naszą specjalnością jest spawanie stali nierdzewnej metodą TIG. Zajmujemy się przede wszystkim opracowywaniem:

  • części linii oraz hal produkcyjnych (wytwarzamy m.in. ramy urządzeń, stalowe regały),
  • dekoracji i akcesoriów meblowych (produkujemy m.in. ramy krzeseł, nogi stołów),
  • elementów wykorzystywanych w branży medycznej.

Zapewniamy wysoką precyzję i terminowość, ponieważ kontrolujemy każdy etap naszych prac. Pomagamy również w doborze odpowiedniego rozwiązania. W zakres naszych usług wchodzi także spawanie nierdzewki MIG. Zapraszamy do kontaktu.