Cięcie blachy laserem – co warto wiedzieć?

Maszyny i narzędzia wykorzystywane w przemyśle są coraz nowocześniejsze. Celem takich modernizacji jest przyspieszenie wszelkich procesów produkcyjnych oraz większa automatyzacja pracy. Jednym z przykładów jest tutaj laserowe cięcie blach – szeroko wykorzystywane w wielu branżach. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Parametry blachy

Urządzenia stosowane do wycinania laserowego pozwalają na obróbkę blach płaskich o wielkości 3000×1500. Jej maksymalna grubość nie powinna przekraczać 20 mm (w zależności od tego, z czego blacha została wykonana).

Przebieg procesu

Głowica emitująca wiązkę światła laserowego sterowana jest komputerowo przez operatora, co pozwala na uzyskanie maksymalnej precyzji cięcia. W miejscach, w których laser pada na powierzchnię blachy, dochodzi do skumulowania dużej energii termicznej – stal w tym miejscu ulega stopieniu lub odparowaniu. Laserowe cięcie blachy pozwala nam na uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów.

Szczelina powstająca w wyniku tego procesu jest tylko nieco większa niż średnica wiązki lasera i umożliwia wykonywanie detali z precyzją nawet do 0,1 mm! Zastosowanie lasera w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga dodatkowej obróbki wycinanych elementów – krawędzie są równe i nie ma potrzeby ich oszlifowania.

Czy warto?

Laserowe cięcie blachy to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Dzięki precyzyjnemu działaniu, laser umożliwia maksymalne wykorzystanie blachy, którą poddajemy obróbce. Niespotykana dotąd powtarzalność procesu sprzyja wykorzystaniu tej technologii w produkcji. Ponieważ otrzymane elementy nie wymagają dalszych prac, możemy zaoszczędzić sporo zasobów i przyspieszyć całość prac. Warto również podkreślić, że takie cięcie odbywa się w sposób bezkontaktowy – nie naraża pracowników na niebezpieczne wypadki.

Jeśli więc zależy Ci na uzyskaniu elementów gotowych do dystrybucji lub natychmiastowego zastosowania, cięcie laserem jest najlepszym z możliwych rozwiązań.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.