Na czym polega gięcie blachy?

Co dowiesz się z artykułu:

Wiele komponentów znajdujących zastosowanie w branżach tj. elektronika, motoryzacja, mechanika czy budownictwo musi spełniać ściśle określone normy. Wraz z postępującą modernizacją ich pozyskiwanie staje się znacznie łatwiejsze. Konkretny kształt elementom stalowym i aluminiowym można nadać dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń do gięcia blachy, np. pras krawędziowych. Na czym polega gięcie blachy?

Różne możliwości gięcia blachy

Gięcie blachy to najogólniej działanie na jej powierzchnię siłą mechaniczną w taki sposób, by zmienić jej krzywiznę i nadać jej określony kształt. Oczywiście w zależności od potrzeb i wymagań, jakie ma spełniać dany element czy gotowy produkt, warto rozważyć różne metody obróbki metalu i wybrać tę optymalną. W tym celu stosuje się urządzenia tj. walce, maszyny przeciągające czy prasę krawędziową, która ma tę zaletę, że sterowana jest komputerowo – co za tym idzie, pozwala na największą powtarzalność całego procesu i gwarantuje nieporównywalną precyzję. Wybór techniki gięcia blachy uzależniony jest oczywiście od jej grubości i właściwości plastycznych określonego materiału, a także od tego, jaki kształt chcemy uzyskać

Gięcie z wykorzystaniem pras krawędziowych

Prasa krawędziowa pozwala na zginanie blachy pod każdym kątem. Stemple i matryce, które mogą pracować z naciskiem do 150 ton, powodują odkształcanie powierzchni poddanej obróbce. Urządzenie pozwala nadać stali właściwie dowolny kształt: możemy wyginać i profilować powierzchnię blachy zgodnie z naszymi potrzebami. Elektroniczny panel sterowania pozwala operatorowi wprowadzić podstawowe informacje o pożądanym efekcie procesu, a urządzenie automatycznie dobiera pozostałe parametry. Praca człowieka jest tu ograniczona do minimum, a działanie algorytmów umożliwia wyeliminowanie błędu ludzkiego.

Zalety gięcia CNC 

Niewątpliwie największą zaletą krawędziowania blach na prasach jest ich precyzja i wiele możliwości gięcia. Jesteśmy w stanie uzyskać wiele linii na jednym elemencie, a to z kolei daje perspektywę do tworzenia różnego rodzaju brył, obudów i detali, które stanowią podstawy wielu nowoczesnych urządzeń. Oprócz doskonałej jakości uzyskiwanego wyrobu przedsiębiorca może liczyć na znaczne usprawnienie procesu produkcyjnego. Technologia komputerowa gwarantuje powtarzalność gięcia, a jakość wykonania sprawia, że uzyskane elementy nie wymagają dalszej obróbki. Przekłada się to na znaczne oszczędności – gięcie blach z wykorzystaniem prasy krawędziowej jest wydajne, nie prowadzi do strat materiału, a gotowe części można wykorzystać do dalszych prac montażowych lub przeznaczyć bezpośrednio do dystrybucji. 

Dlaczego warto wybrać usługi gięcia blach? 

Upowszechnienie metody plastycznej obróbki metalu doprowadziło do tego, że urządzenia służące do tego celu były coraz to bardziej doskonalone. Ręczne metody gięcia blach odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły różnego rodzaju prasy krawędziowe czy hydrauliczne. Obecnie pracujemy na najnowocześniejszych prasach komputerowych sterowanych numerycznie, dzięki którym usługi obróbki metali mogą być świadczone na najwyższym poziomie. Dokładność gięcia, za pomocą tych urządzeń mierzymy w ułamkach milimetrów. Dla wielu gałęzi przemysłu i wielu różnych branż ewolucja tej metody stała się przełomem. Na ten moment plastyczna obróbka metali znajduje zastosowanie nie tylko, jak to było jakiś czas temu, w budownictwie i architekturze, czy w przemyśle mechanicznym. Metodę tę coraz szerzej wykorzystuje się w branży medycznej, jako jeden z elementów procesu produkcyjnego sprzętu medycznego oraz różnego rodzaju narzędzi m.in. chirurgicznych, które wymagają zachowania całkowitej precyzji wykonania. Automatyzacja i rozwój tego procesu, pozwoliło na zminimalizowanie kosztów produkcyjnych, gotowych już elementów, poprzez skrócenie czasu, potrzebnego do wytworzenia produktu, ograniczenie strat materiału dzięki zminimalizowaniu czynnika błędu ludzkiego w całym procesie

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta