Usługi spawalnicze. Zastosowanie w przemyśle

Co dowiesz się z artykułu:

Obok tradycyjnych sposobów zespalania różnych elementów konstrukcyjnych przy pomocy wyrobów śrubowych od lat na szeroką skalę wykorzystuje się proces spawania. Stał się on coraz bardziej popularny, ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość wykonania bardzo precyzyjnej i estetycznej formy łączenia elementów metalowych. Podobnie jak w innych dziedzinach, wykorzystywane w tym celu technologie dostosowuje się do potrzeb poszczególnych branż i odpowiednio modyfikuje. Co dziś rozumiemy pod pojęciem usług spawalniczych dla przemysłu?

Czym jest spawanie?

Spawanie pozwala na trwałe połączenie ze sobą elementów wykonanych głównie ze stali lub aluminium. Głównie – dlatego, że zespalać tą metodą można również tworzywa sztuczne (w tym przypadku wykorzystuje się inne źródło energii). Niemniej jednak taką możliwość w przypadku spawania również mamy. Takie złącze powstaje przez miejscowe stopienie łączonych elementów, na skutek ciepła emitowanego przez impuls elektryczny, który przepływa pomiędzy elektrodą spawalniczą a elementem poddanym procesowi spawania. W zależności od wybranej metody (bo jest ich wiele) można zastosować dodatkowe spoiwo, które topi się w miejscu łączenia. Metoda ta znajduje zastosowanie w każdej branży, gdzie głównym elementem konstrukcyjnym jest stal. Odpowiednią technikę spawania wybiera się w zależności od materiałów i docelowych efektów prac.

Najpopularniejsze techniki spawania

W przemyśle wykorzystuje się różne metody spawania, a do najpopularniejszych należą techniki TIG oraz MIG/MAG. Tę pierwszą wykorzystuje się najczęściej do łączenia stali nierdzewnej, kiedy naszym celem jest uzyskanie dobrego efektu estetycznego – pozwala uzyskać spoinę o dużej czystości. Metoda MIG/MAG sprawdza się natomiast zwłaszcza tam, gdzie stawiamy na seryjność produkcji i niezwykle wytrzymałe łączenie elementów (np. w przemyśle ciężkim). Obie te techniki wykorzystuje się także do spawania aluminium.

Spawalnictwo w przemyśle

Usługi spawalnicze dla przemysłu obejmują szereg prac związanych z tworzeniem różnego rodzaju maszyn i linii wykorzystywanych później w procesach produkcyjnych, a także z ich naprawą. Maszyny te poddawane długotrwałej eksploatacji, nierzadko ulegają awariom, a ich naprawa często łączy się z ponownym połączeniem elementów stalowych. Usługi te obejmuj również prace pomocnicze przy wykonywaniu lub montażu konstrukcji budowlanych, ogrodzeń, rusztowań, mebli i innych.
Warto podkreślić, że działania takie muszą być przeprowadzone z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i stosownie udokumentowane, na co trzeba zwrócić uwagę przy nawiązywaniu współpracy z konkretnym usługodawcą.

Spawalnictwo przemysłowe dziś i jutro?

Potencjał, jaki daje spawalnictwo, jest ogromy i należy zaznaczyć, że dziś w pełni się go nie wykorzystuje. Większość producentów wciąż tworzy dla spawalnictwa udoskonalone, ale jednak tradycyjne maszyny, a co za tym idzie, same zakłady działające w tym obszarze stosują bardziej dostępne, tradycyjne metody spawania. Jednak ciągle postępujący rozwój nie pozwala się zatrzymać i tej branży, gdzie duże pole do popisu (dla wielu gałęzi przemysłu) daje nam szeroko pojęta koncepcja Przemysł 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa zakłada połączenie w jedną całość fizycznego świata maszyn ze światem wirtualnym, bazującym na Internecie i technologii informacyjnej. Zasoby ludzkie, maszynowe oraz systemy IT automatycznie wymieniają dane i informacje w trakcie procesu produkcyjnego. Jak to się ma do branży spawalniczej? Internetowa transmisja danych w najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych urządzeniach pozwala na optymalizację całego procesu, poprzez dostarczanie wielu szczegółowych informacji na temat bieżących parametrów pracy, a także faktycznej efektywności maszyn czy osób. Daje możliwość wprowadzania zmian, na różnych etapach prac od projektu do wykonania, a wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, oszczędzając czas, pieniądze i doskonaląc końcowy produkt.

 

Możliwości, jakie drzemią w koncepcji Przemysłu 4.0 dla spawalnictwa, są ogromne. Na razie, w praktyce jeszcze nie do końca wykorzystywane przez samych producentów urządzeń – i to jest nasze „dziś” dla rozwoju usług spawalniczych. Miejmy nadzieję, że nasze „jutro” w tej branży, nadejdzie niebawem, za sprawą producentów, których urządzenia i rozwiązania technologicznie, rzeczywiście i w pełni odpowiedzą na potrzeby przedsiębiorców działających w tej branży.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. 0

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta