Co należy wiedzieć o cięciu laserem?

Obróbka i cięcie różnego rodzaju materiałów jest trudnym zadaniem, wymagającym nie tylko użycia specjalistycznego sprzętu, ale również dużej wiedzy od osób obsługujących dane urządzenie. Jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod cięcia i obróbki jest zastosowanie wiązki laserowej. Co warto wiedzieć o laserowym wycinaniu elementów?

Precyzja dzięki automatyzacji i skupieniu dużej mocy w jednym miejscu

Proces cięcia laserem wykonywany jest w trzech etapach – rozpoczęcia cięcia, wycinania właściwego oraz zakończenia pracy. Wyjątkowa dokładność urządzenia jest zasługą poruszającej się z niezwykłą starannością głowicy, na której zamontowany jest laser. Jego wiązka skupia bardzo dużą ilość energii w jednym miejscu, co pozwala na bardzo precyzyjne oddzielanie elementów. Głowica porusza się na ramieniu urządzenia według określonych schematów, które są wprowadzane do pamięci urządzenia przez osobę obsługującą sprzęt. Laser pozwala na wycinanie elementów nawet w trudno dostępnych miejscach i przy wykorzystaniu jak największej powierzchni materiału, dzięki czemu minimalizowane są koszty produkcji. Dla technologii laserowej, wycięcie zarówno drobnych elementów o bardzo małej średnicy i zróżnicowanych kształtach, jak i większych części, sięgających powyżej dwóch metrów, nie stanowi większego problemu.

Inne metody wycinania elementów

Istnieje kilka alternatyw umożliwiających cięcie materiałów. Zaliczamy do nich:

  • Cięcie plazmowe. Pozwala na cięcie blach o grubości do 40 mm. Bardzo często jakość krawędzi powstałych elementów odbiega od standardów i wymaga dodatkowej obróbki
  • Cięcie tlenowe. Jest najstarszą formą cięcia blach. Oferuje lepiej wykończone krawędzie niż w przypadku metody plazmowej.
  • Cięcie strumieniem wody. Wysoka precyzja wykonania z możliwością obróbki grubej, miękkiej stali. Wycinanie odbywa się powoli i jest kosztowne.

Mimo, że laser nie jest jedyną metodą umożliwiającą wycinanie elementów, to jest on z pewnością najdokładniejszy. Zautomatyzowanie tej technologii pozwoliło na wyeliminowanie czynnika ludzkiego podczas wykonywania pracy, a co za tym idzie – zredukowanie niemal do zera ryzyka wystąpienia błędu, przy jednoczesnym zachowaniu dużej szybkości działania i wysokiej jakości produktów końcowych.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.