Obróbka metalu - co to jest?

Obróbka metalu jest powszechnie stosowana w przemyśle. Metalowe detale muszą spełniać określone parametry związane z rozmiarem, kształtem czy właściwościami materiału. W tym celu wykorzystuje się szereg procesów pozwalających zmienić i odpowiednio dopasować własności elementów do ustalonych norm. Co to jest obróbka metalu i gdzie znajduje zastosowanie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

obróbka metalu co to

Co to jest obróbka metalu?

Obróbka metali to kompleksowe pojęcie obejmujące liczne procesy technologiczne, które mają na celu uzyskanie określonych parametrów materiału. Parametrami tymi są między innymi właściwości fizyczne i chemiczne (np. zwiększona wytrzymałość, plastyczność czy odporność na korozję) oraz cechy związane z wyglądem detalu (np. rozmiar, kształt czy chropowatość powierzchni). Wykorzystanie specjalistycznej wiedzy oraz zaawansowanych maszyn i narzędzi pozwala precyzyjnie przygotować detale zgodnie z oczekiwaniami. Obróbka metalu znajduje powszechne zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, a przy jej użyciu produkuje się przeróżne elementy – od niewielkich detali, po produkty wielkogabarytowe. Starannie przemyślana i prawidłowo wykonana obróbka zapewnia metalowym przedmiotom zgodność z normami oraz pozwala przedłużyć ich żywotność.

Na czym polega obróbka metalu?

Chcąc uzyskać oczekiwane parametry metalu, materiał poddaje się szeregom zabiegów powodujących określone zmiany w jego strukturze. W tym celu wykorzystuje się między innym procesy fizyczne oraz chemiczne oparte między innymi na nacisku narzędzi, oddziaływaniu wysokiej temperatury oraz obecności pierwiastków chemicznych zmieniających właściwości metali.

Obróbka mechaniczna metalu może odbywać się przy użyciu maszyn konwencjonalnych lub sterowanych numerycznie. Obróbka konwencjonalna wymaga dużej ingerencji operatora odpowiedzialnego za przygotowanie i uzbrojenie maszyny, mocowanie przedmiotu obrabianego, a następnie ręczne sterowanie osiami obrabiarki. Taki rodzaj obróbki jest bardzo czasochłonny i pracochłonny, dlatego wykorzystuje się go przeważnie w przypadku prostych detali lub półfabrykatów przeznaczonych do dalszej obróbki. W znacznej większości do obróbki metali wykorzystuje się natomiast obrabiarki CNC, czyli maszyny sterowane numerycznie. Te zaawansowane urządzenia charakteryzują się doskonałą wydajnością, precyzją oraz powtarzalnością procesów, dzięki czemu znajdują powszechne zastosowanie w produkcji seryjnej. W obróbce CNC metalu rola operatora sprowadza się jedynie do załadowania i wyładowania detalu oraz bieżącej kontroli pracy maszyny. 

Jakie są rodzaje obróbki metali?

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje obróbki metali:

  • Obróbka plastyczna – obejmuje proces formowania metalu na zimno lub gorąco w celu uzyskania wybranego kształtu i wymiarów poprzez działanie sił zewnętrznych. Nieodwracalne zmiany następują po wywołaniu naprężeń, które przekraczają granicę plastyczności materiału. Obróbkę plastyczną stosuje się przede wszystkim do formowania metalowych blach, drutów i prętów. Obróbkę tę dzielimy na kilka procesów, w tym gięcie, walcowanie, tłoczenie, kucie czy ciągnienie.
  • Obróbka chemiczna – polega na chemicznym lub fizykochemicznym oddziaływaniu na powierzchnię materiału. Celem jest stworzenie powłoki ochronnej nadającej detalowi określone właściwości.
  • Obróbka cieplna – co to jest obróbka cieplna metali? Proces ten obejmuje nagrzewanie, wygrzewanie oraz chłodzenie metali w określonej temperaturze. Zmiany wywołane w strukturze materiału nadają mu lub eliminują wybrane właściwości.
  • Obróbka mechaniczna – znana też jako obróbka skrawaniem, polega na usuwaniu naddatku materiału. Celem obróbki mechanicznej jest uzyskanie określonego kształtu, wymiarów oraz chropowatości powierzchni detalu. Obróbkę tę również dzielimy na kilka procesów w zależności od rodzaju przedmiotu obrabianego oraz klasy obróbki. Przykładem obróbki mechanicznej może być toczenie, frezowanie, wiercenie, szlifowanie czy polerowanie.

Obróbka metali obejmuje również tworzenie połączeń – procesami tego typu obróbki są między innymi spawanie, zgrzewanie czy lutowanie.

Klasy obróbki metali

Klasy obróbki metali wskazują na stopień dokładności obróbki, jakiej został poddany na danym etapie element obrabiany. 

W przypadku obróbki mechanicznej metali (obróbki skrawaniem) mówimy o 3 klasach obróbki:

  • Obróbka zgrubna – wstępny etap obróbki polegający na usunięciu większych zbędnych warstw materiału obrabianego. Celem jest przygotowanie detalu do kolejnych, bardziej precyzyjnych etapów procesu.
  • Obróbka kształtująca – kolejny etap obróbki metali nadający elementowi przybliżone parametry (kształt i wymiary). Uzyskiwane w ten sposób wymiary są bliskie oczekiwanym, nadal jednak odbiegają nieco od norm.
  • Obróbka wykańczająca – ostatni etap obróbki metali, podczas którego dopracowuje się powierzchnię materiału w celu uzyskania idealnej zgodności wymiarowej oraz określonej chropowatości.

Narzędzia do obróbki metali

Każdy proces obróbki metali wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn i narzędzi. Obecnie w większości przypadków stosuje się w tym celu obrabiarki CNC, czyli sterowane numerycznie maszyny gwarantujące doskonałą precyzję oraz powtarzalność wykonania.

Jakie maszyny i narzędzia wykorzystujemy do każdego rodzaju obróbki metali?

  • Do obróbki plastycznej wykorzystujemy między innymi:
    • maszyny: prasy, giętarki, walcarki, wyoblarki, ciągarki, zaginarki
    • narzędzia: matryce, stemple, ciągadła, młoty mechaniczne i elektryczne, przyrządy do wyoblania, tłoczniki, wygniataki, wzorniki, kowadła
  • Do obróbki skrawaniem wykorzystujemy między innymi:
    • maszyny: tokarki, frezarki, szlifierki
    • narzędzia: noże, frezy, wiertła, rozwiertaki, gwintowniki, narzynki, piły, ściernice
  • Do spawania metali wykorzystujemy między innymi:
    • maszyny: spawarki TIG, MIG/MAG, MMA
    • narzędzia: różnego rodzaju elektrody i gazy osłonowe.

co to jest obróbka metalu

Profesjonalna usługa obróbki metali — jak wybrać odpowiednią firmę?

Przy wyborze firmy, której chcemy zlecić realizację zadania, warto kierować się wiedzą oraz doświadczeniem wykonawcy. W HMM Steel zajmujemy się kompleksową obróbką metalu. Współpracujemy z przedstawicielami licznych gałęzi przemysłu – obróbka elementów maszyn, urządzeń elektrycznych, a nawet mebli i elementów dekoracyjnych nie stanowi dla nas najmniejszego problemu! Dysponujemy bogatym parkiem maszynowym, dzięki któremu możemy podejmować się wymagających wyzwań. Nasz zespół jest zbudowany z doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów czuwających nad każdym etapem procesu przygotowania zamówienia.

Obsługujemy klientów z całej Polski. Gwarantujemy sprawny kontakt i upraszczamy biurokrację – przesyłanie dokumentacji oraz ustalanie szczegółów współpracy może odbywać się drogą elektroniczną lub telefoniczną. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Jeśli szukasz sprawdzonego wykonawcy oferującego kompleksową obróbkę metalu, zapoznaj się z ofertą dostępną na naszej stronie. Postaw na fachową wiedzę i doświadczenie specjalistów!

Czy ten post był pomocny?

4.2 / 5. 5

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta