Obróbka ubytkowa metalu, cięcie "na zimno"

Co dowiesz się z artykułu:

W poprzednim artykule omawialiśmy zagadnienie szeroko pojętej obróbki metalu, w tym też właśnie procesy cięcia. Kontynuując temat, postanowiliśmy przybliżyć obróbkę ubytkową. Jak wiadomo, cięcie jest to proces, który cieszy się bardzo dużą popularnością, jest wykorzystywany do tworzenia przeróżnych rzeczy i elementów. Takowe znajdziemy niemalże wszędzie np. w naszych kuchniach, ogrodach, ale też w dużych firmach, magazynach czy chociażby w szpitalach, postaci sprzętu medycznego.

Piła taśmowa do cięcia rur i profili.jpg

Czym ciąć metal? Czyli rodzaje cięcia na zimno

Procesy cięcia, czyli bardzo powszechna, forma rozdziału metalu stanowią podstawę do późniejszych prac związanych z kolejnymi etapami powstawania różnych przedmiotów i elementów, jak np. gięcie metalu czy też jego łącznie. Rodzajów cięcia, a co za tym idzie, narzędzi do tego służących jest bardzo dużo. Opartych zarówno na prostych zasadach działania, jak i tych skomplikowanych. Procesy cięcia dzielimy głównie na ubytkowe i termiczne. Dużo dłuższą historię mają, jednak te ubytkowe. Mimo wszystko wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i z powodzeniem nadal je wykorzystujemy. Efekty niektórych z nich, przy zachowaniu opłacalności, bardzo ciężko zastąpić innymi nowszymi technologiami.


Możemy wyróżnić takie metody obróbki ubytkowej jak:

  • Cięcie konwencjonalne, którego zasada działania opiera się na bardzo prostym mechanizmie podziału metalu na części, przy wykorzystaniu piły lub noża gilotyny. W tym przypadku to właśnie one są narzędziem tnącym. Jak wspomnieliśmy  metoda prosta, ale dość często stosowana np. w przypadku ciecia rur i profili piłą taśmową. Można do tego celu wykorzystać tradycyjne piły, bądź też zautomatyzować proces.
  • Frezowane, polegające na tym, że materiał poddany temu procesowi zostaje przymocowany do stołu do frezowania, natomiast narzędzie frezujące wprowadzone zostaje w ruch obrotowy. W ten sposób poprzez docisk ostrza frezów dochodzi do usunięcia wierzchniej warstwy metalu.
  • Toczenie, podobnie jak w przypadku frezowania, polega na uzyskaniu kształtu i parametrów poprzez usunięcie wierzchniej warstwy materiału. Jednak w tym przypadku to obrabiany materiał zostaje wprawiony w ruch obrotowy, po uprzednim umieszczeniu go w uchwycie tokarki. Wzdłuż powierzchni materiału porusza się nóż tokarski, który w ten sposób ścina nadmiar materiału. W ten sposób otrzymujemy element o zamierzonym kształcie i parametrach.
  • Szlifowanie, to proces obróbki skrawaniem, który zachodzi poprzez ścieranie. Do tego celu wykorzystuje się szlifierki i to właśnie one (a dokładniej tarcze szlifierskie) pełnią funkcję, narzędzia skrawającego. Szlifowanie jest procesem bardzo precyzyjnym. Pozwala ono na stopniowanie efektu w zależności od rodzaju wykorzystanego ścierniwa.
  • Wiercenie, czyli tak naprawdę tworzenie otworów w metalu, za pomocą narzędzia skrawającego – w tym przypadku wiertła. Zostaje ono wprowadzonego w ruch obrotowy i dociśnięte do obrabianego materiału. Mimo że jest to sposób bardzo prosty i podstawowy, to może być zarówno ręczny, jak i zautomatyzowany.
  • Przeciąganie, to również proces obróbki skrawaniem, który zachodzi przy wykorzystaniu specjalnych maszyn, jakimi są przeciągarki. Jest kilka rodzajów tych maszyn i w zależności od tego, czy np. ma to być proces przeciągania zewnętrznego lub wewnętrznego – wykorzystuje się odpowiednią maszynę. Ubytek materiału zachodzi poprzez przeciąganie go przez otwór bądź też w przypadku przeciągania wewnętrznego – przeciąganie narzędzia przez obrabiany element. Wówczas metal zostaje usuwany, aż do uzyskania porządnych parametrów. W tym przypadku na jakość obróbki bardzo istotnie wpływa rodzaj napędu wykorzystany w maszynach. Tą technologię wykorzystujemy praktycznie tylko w przypadku dużej produkcji seryjnej ze względu na optymalizację kosztów.

Wciąż warto korzystać z procesów cięcia na zimno

Procesów cięcia na zimno jest sporo. Każdy z nich ma swoje zastosowanie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej metody cięcia. Istotne jest dostosowanie techniki do potrzeb i oczekiwań względem wyglądu, parametrów, jakości końcowego produktu oraz aspektów ekonomicznych przeprowadzenia samego procesu. Jak widać, metody te wciąż cieszą się duża popularnością. Świadczy o tym chociażby to, że bardzo wiele zakładów stosuje np. frezarki i tokarki CNC, czyli sterowane numerycznie, które gwarantują wysoką jakość i seryjność produkcji.

Czy ten post był pomocny?

4 / 5. 4

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta