Rodzaje blach. Metody obróbki

Co dowiesz się z artykułu:

Branża profesjonalnej obróbki metalu jest obecnie na tyle rozwinięta, że dostępnych technik cięcia, kształtowania czy łączenia materiałów mamy bardzo dużo. W zależności od potrzeb, przeznaczenia końcowego produktu i innych kryteriów, na których nam zależy, dostosowujemy metodę pracy. Podobnie jest z materiałami. Tworząc jakiś produkt, określa się materiał, z jakiego ma być zrobiony oraz parametry i właściwości, które powinien posiadać. W tym artykule rozwiniemy temat rodzajów blach w kontekście wycinania laserowego.

materialy_wycinane

Czym właściwie jest blacha?

Obracając się w tematach obróbki metalu, warto znać podstawowe materiały, na których się pracuje. Jednym z nich i przy tym najczęściej wykorzystywanym jest właśnie blacha. Jest ona wyrobem hutniczym, którego grubość jest o wiele mniejsza od pozostałych parametrów — czyli długości i szerokości. Wykonywana jest ze stali oraz metali nieżelaznych. Blacha może być gładka (tzw. płaska) lub posiadać strukturę. Występuje ona w postaci arkuszy bądź też zwiniętych taśm.

Laserowe wycinanie blachy

Wycinanie laserowe jest najbardziej popularną metodą obróbki, jeśli chodzi o procesy cięcia i zmiany kształtu blach oraz uznawane jest za najbardziej precyzyjną technikę cięcia tego typu materiału. Wykorzystuje się ją do obróbki różnego rodzaju blach, wykonanych m.in. ze stali konstrukcyjnej, nierdzewnej, ocynkowanej oraz aluminium. Na ostateczny wygląd ciętych krawędzi ma wpływ nie tylko rodzaj blachy, stop metalu, z którego została wykonana, ale również jej grubość. Ma ona kluczowy wpływ na jakość cięcia, właśnie w najgrubszych blachach, gdyż to na nich najbardziej widać powstawanie gratu. Oczywiście do pewnego stopnia można to zminimalizować, poprzez dobór odpowiedniej techniki cięcia laserem oraz wysokiej jakości obrabiarkę i moc jej pracy.

Rodzaje blach

Blachy możemy podzielić, mając na uwadze kilka różnych parametrów takich jej jak grubość, wygląd oraz rodzaj walcowania.

Jeżeli chodzi o grubość to dzielimy je na:

  • blachy bardzo cienkie tzw. folie
  • cienkie — do 5 mm
  • grube — powyżej 5 mm

Natomiast, jeśli bierzemy pod uwagę wygląd blach, to wyróżniamy blachy:

  • ryflowane
  • faliste
  • ocynowane
  • trapezowe
  • platerowane
  • żeberkowe

Ostatnie kryterium, czyli rodzaj walcowania ma istotne znaczenie, jeżeli chodzi o wykorzystanie metody laserowego cięcia blach. W tym przypadku materiał ten dzielimy na:

  • Blachy gorącowalcowane — jest to rodzaj blachy, którego największym atutem jest odporność na działanie czynników atmosferycznych — szczególnie tych powodujących powstawanie korozji. Nie posiada ona gładkiej powierzchni, gdyż większe znacznie mają tutaj właściwości materiału, łatwość jego obróbki i grubość. Dlatego też tego rodzaju wyroby hutnicze znajdują zastosowanie w przypadku produkcji dużych elementów, których wygląd nie ma znaczenia; budowy wielkogabarytowych konstrukcji np. mostów; produkcji maszyn czy pojazdów. W przypadku cięcia laserem wybór blachy gorącowalcowanej będzie odpowiedni, gdy końcowy element nie musi spełniać wymogów wizualnych bądź też, gdy zależy nam na właściwościach tego rodzaju blachy, a wycięty element zamierzamy poddać wtórnej obróbce. Ten rodzaj materiału jest również znacznie tańszy od blachy zimnowalcowanej, a zatem bardziej opłacalny w przypadku większych konstrukcji. Jeszcze niedawno blacha gorącowalcowana mogła mieć niemniej niż 3 mm grubości. Jednak postęp techniczny w procesach hutniczych sprawił, że dziś spotkamy tego rodzaju blachy o grubości nawet poniżej 1,2 mm.
  • Blachy zimnowalcowane — wytwarzane są z blach gorącowalcowanych, poprzez poddanie ich kolejnym etapom walcowania oraz żarzenia rekrystalizującego. Dzięki temu blacha staje się twardsza, zyskuje na wyglądzie gładkiej powierzchni oraz na trwałości i większej plastyczności. Z uwagi na to znajduje ona szerokie zastosowanie w wielu branżach, zwłaszcza tych, w których estetyka wykonania ma znaczenie. Jednak ze względu na bardziej skomplikowany, dłuży proces produkcyjny, podczas którego zużywa się dużą ilość energii, ceny blach zimnowalcowanych są znacznie wyższe od cen tych gorącowalcowanych.

Czy ten post był pomocny?

4.2 / 5. 5

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta