Przemysł 4.0 - znaczenie dla obróbki metalu

Co dowiesz się z artykułu:

Na przestrzeni ostatnich dekad to, co możemy zaobserwować w wielu różnych obszarach to ciągły rozwój. Coraz częściej słyszymy o nowych rozwiązaniach technologicznych, przełomowych badaniach, coraz to nowszych osiągnięciach w medycynie, postępującej cyfryzacji. Ogromnym sukcesem rozwojowym cieszy się również szeroko pojęty przemysł. Jest to szczególnie widoczne w ostatnich latach, kiedy to zaczęto szerzej wykorzystywać i łączyć ze sobą nowoczesne rozwiązania cyfrowe w produkcji maszyn i urządzeń tworząc inteligentne systemy, z powodzeniem wykorzystywane w wielu zakładach i branżach. A jak ten rozwój przebiega w branży obróbki metalu? Co nowego wnosi przemysł 4.0 dla obróbki CNC? Czy nowinki technologiczne zastąpią obecne rozwiązania produkcyjne? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest Przemysł 4.0?

Nowa koncepcja łącząca ze sobą cyfryzację i automatyzację to właśnie przemysł 4.0. Często zwany czwartą rewolucją przemysłową zakłada jednoczesne połączenie maszyn z przestrzenią wirtualna opartą na Internecie i technologii informacyjnej. W branży tak zwanego inteligentnego przemysłu chodzi o to, aby zastąpić czynnik ludzki, procesy myślowe człowieka, systemami automatycznymi. Integrowanie ze sobą ludzi, maszyn poprzez systemy informatyczne pozwala na automatyczny przepływ informacji w toku produkcji. W ten sposób powstają inteligentne fabryki. Automatycznie obsługują one cały łańcuch produkcyjny, począwszy od złożenia zamówienia, poprzez wytworzenie produktu, wysyłkę oraz obsługę posprzedażową.

Zautomatyzowane maszyny a usługi obróbki CNC

Już dziś wielu producentów tworzy i sprzedaje maszyny i obrabiarki, które są zautomatyzowane.
Na przykład gięcie blach CNC, coraz częściej (zwłaszcza w dużych firmach) wykonuje się na automatach do gięcia, czy też zintegrowanych i zrobotyzowanych systemach do gięcia blach. Wówczas mamy do czynienia ze zwiększeniem poziomu cyfryzacji fazy gięcia. Przygotowanie do fizycznego gięcia przebiega w systemie informatycznym. Wszystko jest dokładanie przetwarzane i obliczane, w zależności od rodzaju i wielkości wytwarzanej partii produktu. Taki automat posiada również podajnik blach więc rola człowieka jest tutaj ograniczona do minimum. Cały proces gięcia blach staje niezwykle szybki, precyzyjny i ekonomiczny. W podobny sposób zautomatyzowane są również inne usługi, takie jak spawanie, cięcie laserem czy obróbka skrawaniem. Wiele z takich zrobotyzowanych systemów może być zarówno samodzielnym urządzeniem, jak również częścią całej linii produkcyjnej.

Inteligentne rozwiązania

Najnowsze trendy i rozwiązania z sukcesem wprowadzane są  w branży obróbki metali. Pełne zintegrowanie procesów produkcyjnych spięte jednym systemem informatycznym pozwala na ogromne usprawnienia w obsłudze i realizacji zleceń. Dzięki połączeniu ze sobą wszystkich zasobów, zakłady profesjonalnej obróbki metali, mają zapewnioną komunikację pomiędzy ludźmi, wszystkimi maszynami oraz stanowiskami pracy, a sam system informuje o postępie produkcji. Obecne obrabiarki sterowana numerycznie zawierają i przetwarzają duże ilości danych, dlatego też branża obróbki metalu jest doskonałą przestrzenią na implementację rozwiązań, jakie daje nam przemysł 4.0. Co można zautomatyzować? Praktycznie wszystko, począwszy od przyjęcia zlecenia, analizę stanów zaopatrzenia materiałów, same procesy produkcyjne, po pakowanie, magazynowanie i wysyłkę. Automatycznie generowane są również faktury i inne dokumenty. Cały czas mamy również dostęp do aktualnych statusów realizacji etapów całego łańcucha.

Przyszłość CNC?

Czwarta rewolucja przemysłowa stanowi przyszłość dla branży CNC i zapewne niedługim czasie wyprze tradycyjne modele funkcjonowania przedsiębiorstw z tego sektora. Takie innowacyjne rozwiązania stanowią ogromny potencjał dla rozwoju takich firm. Dzięki usprawnieniom, zwiększeniu niezawodności maszyn, lepszemu przepływowi informacji, niezwykłej precyzji przy wytwarzaniu produktów i optymalizacji czasu produkcji oraz kosztów. Już teraz w ten sposób funkcjonują duże firmy świadczące usługi obróbki metali. Dlatego że obsługa wielkoseryjnych, powtarzalnych zleceń oraz rynek tego po prostu wymaga. Nowoczesne technologie tak szybko się rozwijają, że to, co powstało rok, dwa lata temu stanowi już standard, a czasami nawet zaczyna być przestarzałe. Śmiało możemy więc stwierdzić, że kwestią czasu jest wprowadzenie nowego modelu biznesowego inteligentnych fabryk nawet w małych zakładach obróbki metalu.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta