Kiedy warto stosować gięcie blachy?

Co dowiesz się z artykułu:

Gdyby spojrzeć dookoła na przedmioty codziennego użytku nierzadko można by dojść do wniosku, że wytwarzane są w procesie gięcia blach. No właśnie jako jeden podstawowych procesów obróbki plastycznej, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, często w sektorze przemysłowym. Za pośrednictwem takich urządzeń jak np. prasy krawędziowe, blachy zostają odkształcone bez ingerencji w ich spójność. Pozwala to na uzyskanie oczekiwanych parametrów i kształtów materiału poddanego obróbce. A kiedy naprawdę warto wybrać gięcie blach?

Do czego można użyć blachy giętej?

Blacha jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Z tego względu jest ona używana w konstruowaniu produktów mniejszego, jak i większego użytku codziennego. Gięta blacha jest materiałem, który bardzo często jest używany do pokrycia dachów. Na przykład domów jednorodzinnych, hali przemysłowych, fabryk, budynków gospodarczych czy garaży. Ponadto wytwarzane są z niej rynny i rury spustowe. Można z nich wykonać samodzielne konstrukcje, do których zaliczamy wiaty, przystanki autobusowe, mniejsze zadaszenia, a nawet samodzielne wielostanowiskowe garaże.

 

Gięcie blach stosuje się również do realizacji indywidualnych zamówień. Nowoczesne maszyny pozwalają na uzyskiwanie nawet tych bardziej skomplikowanych kształtów. Dzięki czemu można stworzyć nowoczesne ogrodzenie dla swojej posiadłości, konstrukcję pod ławki i meble ogrodowe, mniejsze regały oraz stół warsztatowy, a nawet bardziej wymyślne rzeczy zgodne z oczekiwaniami i wyobraźnią klienta. Wystarczy gotowy projekt, który jest poddawany szybkiej weryfikacji i po zatwierdzeniu wdrażany w życie. Gotowe produkty z giętej blachy mogą znaleźć się z powodzeniem we wnętrzu mieszkania, metalowy pojemnik czy konstrukcja stolika kawowego w połączeniu ze szklanym blatem nadadzą pomieszczeniom nowoczesności.

Zastosowanie w przemyśle

Blachę poddaną kształtowaniu wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle produkcyjnym związanym z automatyką i robotyką. Wszelkie nowoczesne linie produkcyjne, różnego rodzaju obudowy i ramy urządzeń mechanicznych, czyli tzw. robotów, są konstruowane m.in. za pomocą tej techniki. Często stanowi ona jeden z głównych etapów powstawania tego typu urządzenia. Ogromną zaletą tej metody jest precyzja oraz powtarzalność seryjna. Zwłaszcza w przypadku budowy różnego rodzaju urządzeń i maszyn czy też robotów. Trudno sobie wyobrazić, aby taki sprzęt nie zachowywał  określonych  parametrów i wymiarów gięcia. Takie rozwiązanie, które oczywiście jest do tego wykorzystywane, daje technika kształtowania blach za pomocą pras krawędziowych.

Czy rodzaj blachy ma znaczenie?

W zależności od rodzaju i grubości blachy możemy z niej wytworzyć określone rzeczy właśnie przy pomocy techniki gięcia. Na przykład gruba blacha, wykonana ze stali węglowej często służy do produkcji mocowań i wsporników różnego rodzaju konstrukcji. Natomiast cienkie blachy ze stali nierdzewnej, zwłaszcza tej polerowanej, gdy poddamy je krawędziowaniu, mogą stać się elementem dekoracyjnym lub meblowym, który ozdobić może każde wnętrze. Możliwości, w których wykorzystanie tej metody obróbki jest świetnym posunięciem, będzie wiele. Jednak należy pamiętać o rodzaju i grubości blachy oraz jakie przeznaczenie ma mieć element końcowy.

Jakie materiały można również poddać procesom gięcia?

Mimo że proces gięcia kojarzy nam się ściśle z metalem, to tego rodzaju obróbce mogą być również poddawane inne materiały. Są to np. drewno czy tworzywa sztuczne. Dzięki szerszemu zastosowaniu obróbki plastycznej kilku materiałów można uzyskać niesamowite efekty. Połączenie giętych elementów metalowych z drewnianymi stanowi bardzo popularny trend.
Szczególnie w branży meblarskiej i wystroju wnętrz, daje nam możliwość całkowitej zmiany designu poprzez umeblowanie  całego mieszkania w industrialnym stylu. Możemy też nieco odświeżyć jego wygląd, za pomocą elementów dekoracyjnych w ciekawych kształtach.

 

Jak się okazuje czy to drobny element dekoracyjny, czy też solidny wspornik z powodzeniem może być produkowany za pomocą gięcia. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego doboru materiału i metody obróbki. Należy podkreślić, że gięcie blachy ( przy użyciu pras krawędziowych) stanowi niejako warunek konieczny wszędzie tam, gdzie liczy się bardzo wysoka precyzja oraz produkcja seryjna.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. 0

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta