Cięcie laserem - jak wybrać wykonawcę

Co dowiesz się z artykułu:

Działasz w branży, która korzysta z usług wycinania laserowego? Może dopiero o tym myślisz i chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat? Możliwe, że korzystasz z takich usług i zlecasz ich wykonanie jakiejś firmie, tylko nie do końca jesteś zadowolony? Jedno jest pewne, na edukację zawsze jest czas i warto zgłębić temat, zwłaszcza jeśli za takimi decyzjami idą konsekwencję finansowe. Postaramy Ci się w kilku najważniejszych punktach wyjaśnić, na co zwrócić uwagę w wyborze odpowiedniej firmy, której bez obaw będzie można zlecić cięcie laserem.

Określ swoje potrzeby

Chodzi tutaj oczywiście o potrzeby czy też wymaganie, jakie masz względem swojego produktu. W ten sposób dowiesz się czym się kierować w doborze właściwego wykonawcy zlecenia. Warto tutaj się też zastanowić czy skupiasz się tylko na elementach wycinanych laserowo? Czy też tworzysz pełnowartościowy produkt, który w dalszym etapie produkcyjnym poddajesz innym formom obróbki metalu. Jeśli tak, to dobrym posunięciem będzie znalezienie wykonawcy, który zajmuje się kompleksową obróbką metalu.

Sprawdź, na czym pracują!

Wycinanie laserowe ma to do siebie, że jest często wykorzystywane do tworzenia bardzo małych otworów i elementów w różnych kształtach – czasem bardzo skomplikowanych. To nieodzownie łączy się z precyzją. Na precyzję wykonania i jakość cięcia krawędzi wpływa wiele czynników. Jednak jednym z istotniejszych jest sprzęt, na jakim pracuje wykonawca. To czy dany  element będzie spełniał standardy, zależy od rodzaju maszyny. Nie bez znaczenia jest tutaj producent. Aby nie wyrzucać swoich pieniędzy w błoto, wybieraj firmy pracujące na sprzęcie uznanych i wiodących marek w branży obróbki metalu. Zapewniają okresowy serwis laserów. Takie maszyny posiadają specjalistyczne autorskie oprogramowanie producenta dedykowane każdej z nich, dzięki temu mogą one ze sobą współgrać.

Rodzaj cięcia laserowego a zastosowanie produktu i rodzaj materiału

Niezwykle istotnym jest dobór typu lasera do obrabianego materiału.  To czy poddany cięciu laserem detal  będzie wyglądał estetycznie, zależy  od tego, jakiego typu urządzenie zostanie użyte do jego obróbki. Zastosowanie danego produktu będzie warunkowało, to który typ lasera będzie bardziej odpowiedni. Jeżeli zależy Ci na wykorzystaniu elementu ze stali konstrukcyjnej, zawłaszcza o dużych grubościach, poszukaj wykonawcy, który stosuje technologie CO2. Zapewni to wysoka jakość cięcia krawędzi przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i czasu produkcji. Natomiast jeśli interesuje Cię obróbka CNC stali nierdzewnej, szczególnie do grubości 15 mm (a nawet więcej) o skomplikowanych kształtach poszukaj firmy, która świadczy usługi obróbki metali w technologii Fiber — wtedy uzyskasz najlepszy efekt oraz stosunek ceny do jakości. W przypadku prostych cięć, na bardzo grubych blachach (do 160 mm) skorzystaj z cięcia plazmą. Gdy rozpatrujesz oferty firm, sprawdź, czy posiadają oni technologie, których zastosowanie będzie najlepsze właśnie w Twoim przypadku.

Jeżeli nie dostarczasz blachy sam, pamiętaj, by sprawdzić, czy używana przez wykonawcę blacha jest dobrej jakości. Jeśli jakość blachy będzie kiepska, to również jej obróbka stanie się kłopotliwa, a uzyskany efekt może być dużo gorszy.

Czas i pieniądze

Obróbka elementów metalowych stała się dzisiaj bardzo powszechna, dlatego też na rynku istnieje wiele firm zajmujących się tą gałęzią przemysłu. Tak więc konkurencja jest duża. Jednak popyt na wysokiej jakości usługi w dobrej cenie jest ogromy i trzeba się liczyć z tym, że firmy posiadające taką ofertę mają bardzo długie terminy realizacji zamówień. Niestety często gdzieś trzeba iść na kompromis. Gdy największe znaczenie w Twojej działalności ma wysoka estetyka wykonania i termin, to musisz liczyć się z tym, że wiele takich firm zaproponuje Ci wyższą cenę. 

Czy ten post był pomocny?

2.3 / 5. 3

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta