Lakierowanie proszkowe - jak wybrać wykonawcę

Co dowiesz się z artykułu:

Coraz bardziej powszechną metodą nadawania barwy i nanoszenia powłok stało się malowanie proszkowe.  Coraz więcej i częściej maluje się właśnie  ten sposób, a co za tym idzie, na rynku pojawiło się mnóstwo nowych firm, które świadczą takie usługi. Jednak czy każda jest odpowiednia i wykonuje swoją pracę tak samo dobrze? Niestety nie zawsze tak jest, a na to, czy efekt, będzie zadowalający dla klienta, składa się wiele czynników. Jak wygląda właściwy proces malowania proszkowego i co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz usługodawcę?

Proces malowania proszkowego

Czym jest lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe, to nic innego, jak nakładanie na powierzchnię przewodzącą (czyli metalową) cząsteczek farby, które są naelektryzowane. Cząsteczki farby nanoszone są za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Jednak ten rodzaj malowania to cały szereg, kolejno następujących po sobie etapów, które należy wykonać w odpowiedni sposób.

Etapy malowania

Tak ja już wspomnieliśmy malowanie na sucho to tak naprawdę cały proces i aby uzyskać wysokiej jakości efekt, trzeba wykonać każdą z tych czynności niezwykle starannie. Na poszczególne etapy składają się:

  • Przygotowanie powierzchni – jeden z kluczowych etapów, który polega na pozbyciu się wszelkiego rodzaju brudu, tłuszczu czy innych zanieczyszczeń. Najczęściej proces oczyszczania przeprowadza się poprzez piaskowanie oraz mycie chemiczne (odbywające się w specjalnych komorach). Do procesu przygotowawczego należy również zaliczyć zabezpieczenie powierzchni przed korozją.
  • Aplikacja farby – w specjalne do tego dostosowanych kabinach, przy użyciu wybranego rodzaju natrysku (elektrostatycznego lub elektrokinetycznego) nanosi się cząsteczki farby.
  • Utwardzanie powłoki – jest to ostatni etap, który polega na poddaniu pomalowanej powierzchni działaniu wysokiej temperatury. Utwardzanie farby przeprowadza się  piecach konwekcyjnych. Dzięki poddaniu powierzchni działaniu wysokiej temperatury farba w postaci proszku przybiera postać lakieru.

Właściwa linia

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni sprzęt to często połowa sukcesu i podobnie jest w przypadku malarni proszkowej. Bardzo istotne jest to czy sama linia jest wykonana w dobry sposób, z odpowiednich materiałów, czy piec jest dobrej jakości i czy ustawienia temperatury są właściwe (jeśli element nie zostanie odpowiednio dogrzany, farba początkowo będzie się trzymać, ale niestety odpadnie po kilku tygodniach).

Warto, abyś przed wyborem wykonawcy zorientował się, do jakich elementów przystosowana jest jego linia. Duże lakiernie zajmujące się wyłącznie tym mają kilka rodzajów linii dostosowanych do różnych elementów o różnych wymiarach. Jednak musisz pamiętać, że duża część wykonawców, to firmy świadczące usługi obróbki metalu (w tym malowania) kompleksowo. Wtedy ich linie są przystosowane raczej do standardowych zamówień, więc do elementów o nietypowych wymiarach mogą nie pasować.

Na co zwracać uwagę?

Na początku to, co powinieneś zrobić, wybierając usługodawcę to określić swoje potrzeby względem niego. Później możesz zacząć szukać, zwracając uwagę na poruszane wcześniej kwestie. Dobrze zrobiony research wśród tego typu firm to większe szanse na znalezienie dobrego wykonawcy. Rzetelna firma to gwarant wykonania usługi wysokiej jakości. Przy dokonywaniu wyboru sprawdź przede wszystkim podstawy, czyli to, w jaki sposób element jest przygotowywany do malowania, czy oczyszczanie jest dokładne, czy detal zostanie odtłuszczony i odpowiednio zabezpieczony. Bez solidnie przygotowanej bazy żadna farba nie będzie się trzymać! Pamiętaj o tym, aby wybierać wykonawcę, którego linia jest profesjonalna oraz dostosowana do elementów, jakie potrzebujesz pomalować. Na trwałość i estetykę będzie też wpływać rodzaj farb, jakie wykorzystuje się w procesie malowania i tutaj nie ma co oszczędzać. Warto wybrać firmę, która stosuje farby wysokiej jakości produkcji uznanych marek.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta