Wykończenia powierzchni - rodzaje i ich zastosowanie

Co dowiesz się z artykułu:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób surowe elementy z metalu stają się pięknym elementem lub zyskują nietypowy wygląd? Takie możliwości daje nam forma obróbki, jaką jest właśnie wykończenie powierzchni metalowych. Za pomocą różnych technik, możesz osiągnąć określony zamierzony efekt. Czym właściwie jest wykończenie powierzchni? Do czego możesz je wykorzystać oraz dlaczego warto to robić? – to właśnie spróbujemy dzisiaj przybliżyć.

Wykończenie powierzchni – co to takiego?

Tak nazywamy proces, który wykorzystuje się do nadania końcowego wyglądu oraz właściwości dla danego materiału. W zależności od rodzaju wykończenia stosuje się różne metody. Często wykorzystywanym rodzajem końcowej obróbki metalu jest mechaniczne wykończenie powierzchni. Zabieg bardzo pożądany  przemyśle meblarskim i dekoracyjnym, gdyż znacznie podnosi on walory estetyczne produktu. Dekoracyjne wykończenia powierzchni stosuje się głownie w przypadku stali nierdzewnej.

Rodzaje wykończenia powierzchni

Najczęściej stosuje się wykończenie powierzchni w przypadku elementów dekoracyjnych. Z kolei wśród tych głownie wykorzystuje się szlifowanie, polerowanie oraz szczotkowanie.

  • Szlifowanie – jest to proces pozbywania się wierzchniej warstwy metalu poprzez ścieranie. Zalicza się ono do form obróbki skrawaniem. W tym celu konieczne jest zastosowanie twardych cząsteczek. Między innymi od tego, jaka chropowatość ścierniwa zostanie wykorzystana, to taki efekt jesteśmy w stanie uzyskać. Począwszy od wygładzenia szwów spawalniczych, a skończywszy na szlifowaniu dużych powierzchni i uzyskaniu dekoracyjnego efektu. Do tego rodzaju szlifowania można wykorzystać zarówno szlifierki ręczne, jak i mechaniczne, np. szlifierki kątowe.
  • Polerowanie  – (tzw. polerowanie wstępne) jest podobnie jak w przypadku szlifowanie formą obróbki skrawaniem. Różnica między nimi polega na tym, że do polerowanie wykorzystuje się mniejsze ścierniwo oraz to, że w przypadku polerowania wierzchnia warstwa metalu jest usuwana w zamierzony sposób.
  • Polerowanie tarczą polerską  – (tzw. polerowanie na wysoki połysk) to z kolei proces stricte dekoracyjny, który ma wygładzić powierzchnię i dawać efekt lustrzanego błysku. Ten rodzaj polerowania odbywa się z wykorzystaniem past i płynów polerskich.
  • Szczotkowanie – tak samo, jak w przypadku szlifowania i polerowania, jest procesem opartym o ścieranie wykończeniowe. Jednak nie polega na zdzieraniu warstw, ale na wydobyciu struktury stali. W tym celu stosuje się znacznie łagodniejsze ścierniwa, które wykorzystywane do szczotkowania, tylko minimalnie ścierają stal. Narzędziami stosowanymi do przeprowadzania tego procesu są wkładki, taśmy oraz tzw. kół, czyli trójwymiarowych wykonanych z nylonu materiałów zawierających impregnowane cząsteczki ścierające. Szczotkowanie pozwala uzyskać subtelny efekt satynowego matu.

Zastosowanie obróbki powierzchniowej

Szlifowanie, polerowanie czy szczotkowanie w głównej mierze jest końcowym etapem produkcji i ma na celu uzyskanie wysokich walorów estetycznych produktu. Ze względu na właściwości metody te wykorzystuję się głównie w przypadku stali nierdzewnej. Dlatego też zastosowanie takich form obróbki powierzchniowej jest głównie dekoracyjne wykorzystywane szeroko pojętej branży architektonicznej, meblarskiej czy dekoracyjnej, ale również w branży gastronomicznej. Nie sposób nie zauważyć, że w naszych domach i mieszkaniach wyposażenie kuchenne i sprzęt AGD często jest polerowany na wysoki połysk. Podobnie jest wszelkiego rodzaju armaturą czy coraz bardziej modnymi stalowymi elementami meblowymi. Natomiast szczotkowany metal w odróżnieniu od polerowanych elementów daje subtelniejszy i zarazem bardzo elegancki efekt, który z powodzeniem wykorzystywany jest do nienachalnych dekoracji. Takiego rodzaju satynowe wykończenie stało się bardzo modne i coraz częściej możemy spotkać je w postaci dekoracji ekskluzywnych hoteli. Satynowe wykończenie ma jeszcze jedną ogromną zaletę, a mianowicie dużo łatwiej jest je utrzymać w czystości, dlatego popularność tego wykończenia ciągle rośnie.

Czy ten post był pomocny?

3.6 / 5. 11

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta