Ogólny rozwój cywilizacyjny, a co za tym idzie technologiczny, z jakim mamy do czynienia sprawia, że maszyny i narzędzia wykorzystywane w przemyśle są coraz nowocześniejsze. Celem takich modernizacji jest przyspieszenie wszelkich procesów produkcyjnych oraz większa automatyzacja pracy. Jednym z przykładów jest tutaj laserowe cięcie blach – szeroko wykorzystywane w wielu branżach. Co warto wiedzieć o cięciu blachy laserem?
Proces laserowego wycinania blach jest możliwy dzięki zastosowaniu energii, jaką daje nam wiązka laserowa, która skupiona jest na niewielkiej powierzchni blachy. Energia wiązki powoduje cięcie blach poprzez stopienie bądź jednoczesne stopienie i odparowanie, a także stopienie i spalenie materiału, który poddany jest takiej obróbce. Aby wycinanie laserowe było możliwe, konieczny jest jednoczesny i współosiowy (do wiązki lasera) przepływ gazu, który często określa się mianem gazu towarzyszącego. Jest on konieczny do wydmuchiwania ze szczeliny cięcia produktów ubocznych powstałych na skutek samego wypalania materiału.
Głowica emitująca wiązkę światła laserowego sterowana jest komputerowo przez operatora maszyny, który odpowiednio kalibruje parametry urządzenia, co sprawia, że uzyskujemy nieprawdopodobną dokładność cięcia – z precyzją do 0,1 mm! W miejscach, w których laser pada na powierzchnię blachy, dochodzi do skumulowania dużej energii termicznej – stal w tym miejscu ulega stopieniu lub odparowaniu. Laserowe cięcie blachy pozwala nam na uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów.
Po zakończeniu takiej procedury nie ma potrzeby dalszej obróbki wycinanego elementu. Najnowocześniejsze lasery są oczywiście sterowane komputerowo. Technologia gwarantuje dużą powtarzalność i wydajność pracy; w krótkim czasie możemy wyprodukować wiele identycznych elementów.
Urządzenia stosowane do wycinania laserowego pozwalają na obróbkę blach płaskich o wielkości 3000×1500. Jej maksymalna grubość nie powinna przekraczać 20 mm (w zależności od tego, z czego blacha została wykonana)
Cięcie laserem CNC ma wiele zalet, które skutecznie przemawiają za wybraniem właśnie tej metody obróbki metalu. Do najważniejszych z nich zalicza się:
• Wysoka precyzja. Szczelina powstała w wyniku użycia lasera jest niewiele większa od samej wiązki, co umożliwia wycinanie bardzo małych elementów o zróżnicowanych kształtach.
• Maksymalne wykorzystanie materiału. Dokładność, z jaką działa laser pozwala niemal w całości wykorzystać arkusz blachy poddany obróbce, co z kolei przekłada się na oszczędności oraz małą ilość odpadów.
• Nie zużywanie się części w wyniku eksploatacji. Urządzenia laserowe są bardzo trwałe i nie wymagają wymiany części wykonujących cięcia, jak ma to np. miejsce w przypadku tradycyjnych stępiających się głowic.
• Produkty finalne nie wymagają dalszej obróbki. Elementy powstałe w wyniku cięcia laserowego mają niemal idealnie gładkie krawędzie, dzięki czemu nie ma konieczności poddawania ich procesom końcowej obróbki.
Techniki laserowe zdobywają coraz szersze dziedziny ludzkiej aktywności. Od lat wykorzystuje się je w przemyśle, a w ostatnich dekadach zyskują uznanie także w medycynie i stomatologii. We wszystkich tych obszarach lasery ceni się ze względu na niezwykłą precyzję ich działania, a także dużą przewidywalność.
Laserowe cięcie blachy to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Dzięki precyzyjnemu działaniu laser umożliwia maksymalne wykorzystanie blachy, którą poddajemy obróbce. Niespotykana dotąd powtarzalność procesu sprzyja wykorzystaniu tej technologii w produkcji. Ponieważ otrzymane elementy nie wymagają dalszych prac, możemy zaoszczędzić sporo zasobów i przyspieszyć całość prac. Warto również podkreślić, że takie cięcie odbywa się w sposób bezkontaktowy – nie naraża pracowników na niebezpieczne wypadki.
Tak więc możemy uznać, że obróbka elementów stalowych, za pomocą laserów CNC, stanowi dzisiaj najefektywniejsze pod względem ekonomicznym, jaki i czasowym, a także bezpieczeństwa, rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców w różnych gałęziach przemysłu.
Jeśli więc zależy Ci na uzyskaniu elementów gotowych do dystrybucji lub natychmiastowego zastosowania, cięcie laserem jest najlepszym z możliwych rozwiązań.
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.