Jak i czym spawać aluminium?

Spawanie aluminium stanowi wymagające zadanie – materiał charakteryzuje się właściwościami, które mogą sprawiać problem niewprawionym operatorom. Czy możliwe jest więc uzyskanie trwałej, estetycznej spoiny bez naruszenia struktury spawanych elementów? Czym spawać aluminium i jak to robić prawidłowo?

jak spawać aluminium

Aluminium – czym się charakteryzuje?

Obróbka aluminium znacznie różni się od obróbki stali, co wynika z różnic we właściwościach obu materiałów. Główną różnicą jest niska temperatura topnienia aluminium, wynosząca około 660°C (w porównaniu ze stalą, której temperatura topnienia wynosi około 1450°C). Cechą charakterystyczną aluminium jest tworzenie się na powierzchni trudno topliwej warstwy tlenków (Al2O3 topi się w temperaturze 2072°C). Ta trwała, wytrzymała i samo naprawiająca się warstwa zapewnia doskonałą odporność na korozję, jednocześnie znacznie utrudniając spawanie aluminium. Topiący się tlenek glinu tworzy wtrącenia w topionym materiale, przyczyniając się do powstawania porów i wad spoiny zmniejszających jej trwałość oraz wytrzymałość. Aby osiągnąć wymaganą jakość spoiny w procesie spawania, konieczne jest usuwanie i rozproszenie warstwy tlenków zarówno przed jak i w trakcie spawania.

Jakie jeszcze właściwości aluminium warto mieć na uwadze podczas spawania?

  • Współczynnik rozszerzalności cieplnej aluminium jest około dwukrotnie większy niż stali, co może oznaczać niedopuszczalne wyboczenie i odkształcenie podczas spawania.
  • Współczynnik przewodności cieplnej aluminium jest sześciokrotnie większy niż stali. Oznacza to, że źródło ciepła do spawania musi być znacznie bardziej intensywne i skoncentrowane.
  • Aluminium nie zmienia koloru wraz ze wzrostem temperatury, co może utrudniać spawaczowi ocenę momentu topienia. Powoduje to konieczność odpowiedniego przeszkolenia spawacza w przypadku przejścia ze spawania stali na spawanie aluminium.

Jak spawać aluminium? Najważniejsze metody

Spawanie aluminium wymaga kompleksowej wiedzy, odpowiednich kwalifikacji oraz sprawdzonego sprzętu. Do realizacji procesu wykorzystuje się powszechnie dwie popularne metody spawania aluminium: MAG i TIG. W każdym z tych przypadków spawanie odbywa się przy osłonie gazu obojętnego, najczęściej argonu. Należy pamiętać, że stopy aluminium znacznie różnią się między sobą spawalnością – na przykład obrabiane cieplnie stopy Al-Mg lub Al-Mn są dobrze spawalne, w przeciwieństwie do stopów Al-Cu (durali), które są praktycznie niespawalne.

Spawanie aluminium metodą MIG

Spawanie aluminium metodą MIG odbywa się przy użyciu topliwej elektrody w osłonie gazu obojętnego. Metoda MIG służy do spawania grubszych złączy – zazwyczaj wykorzystuje się ją, gdy materiał ma grubość 1 mm lub większą. Istnieje również możliwość spawania cieńszych materiałów metodą MIG z hakiem pulsującym.

Spawanie aluminium metodą TIG

Jak się spawa aluminium metodą TIG? Proces odbywa się przy użyciu elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Dla złączy o mniejszej grubości spawanie TIG prowadzi się prądem przemiennym. Aby zniwelować problemy związane z pękaniem gorących spoin, stosuje się odpowiednie spoiwa dobrane w zależności od struktury łączonego materiału. Tę metodę wykorzystuje się do spawania cienkich materiałów o grubości poniżej 1 mm.

jak się spawa aluminium

Czym spawać aluminium?

Zastanawiając się, czym spawać aluminium, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj oraz grubość łączonych materiałów – dopiero na tej podstawie można dobrać rozwiązanie, które pozwoli uzyskać trwałą, estetyczną spoinę. Warto także pamiętać o strukturze, która może wręcz uniemożliwić proces spawania, jak ma to miejsce w przypadku durali. Dla cienkich elementów można wykorzystać metodę TIG, dla grubszych natomiast MIG. W obu przypadkach zaleca się stosowanie wyłącznie gazów obojętnych takich jak argon czy hel. Spawanie aluminium powinno odbywać się przez wykwalifikowanych fachowców przy użyciu profesjonalnego sprzętu w postaci spawarek oraz materiałów spawalniczych. Wybór sprawdzonych, wysokiej klasy urządzeń i narzędzi pozwala zachować czystość spoiny, eliminując tym samym ryzyko powstawania odprysków czy wad.

Narzędzia do spawania aluminium – na co zwrócić uwagę?

Dobierając narzędzia do spawania aluminium, należy wziąć pod uwagę rodzaj stopu wraz z zastosowanymi domieszkami, które mogą mieć istotny wpływ na przesunięcie granicy temperatury topnienia. Istotną rolę odgrywa również średnica podawanego drutu – im grubszy drut, tym większa będzie głębokość spoiny. W procesie spawania warto także dobierać stopień zaawansowania narzędzi do umiejętności operatora. Wykwalifikowany spawacz przy użyciu profesjonalnych narzędzi będzie w stanie tak dostosować parametry procesu, aby gotowa spoina była wytrzymała, wolna od wad i estetyczna.

Zastanawiasz się jak spawać aluminium, czym spawać stal nierdzewną albo inne materiały o nietypowych właściwościach? Wykorzystaj możliwości wykwalifikowanych fachowców, którzy zajmą się tym zadaniem za Ciebie! Sprawdź naszą ofertę!

Czy ten post był pomocny?

1 / 5. 1

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta