Nierówne powierzchnie, brzydkie wtrącenia, pęcherzyki powietrza na powłoce? Temat znany nie tylko lakiernikom, ale również niestety klientom, korzystającym z ich usług. Defekty w lakiernictwie to dość częsty problem. Wynikają one z wielu czynników. Czasami są to wady powstałe na poziomie produkcji proszku, czasem błędy lakiernicze. Poznaj najczęstsze defekty lakiernicze i dowiedz się, z czego wynikają oraz które z nich leżą po stronie lakierni.
Nawet najmniejsze niedoskonałości powłok skutecznie psują efekt pomalowanej powierzchni. Tym bardziej, jeżeli produkt jest elementem wyposażenia wnętrz. Wówczas oczekujemy, aby powierzchnia była nieskazitelna. Wady powłok mogą powstać podczas produkcji farb, przechowywania i transportu farb oraz pomalowanych detali. Mogą być również spowodowane przez błędy lakiernicze oraz wady materiałowe malowanej powierzchni. To właśnie ostatnie z wymienionych czynników są najczęstszą przyczyną powstawania niechcianych efektów.
Jako że lakierowanie proszkowe to proces i składa się z kilku etapów, warto wybrać wykonawcę usługi, który dokładanie wykonuje każdy z nich. O błędy lakiernicze zdecydowanie łatwiej, gdy proces oczyszczanie wykonany jest pobieżnie, farba naniesiona jest szybko i niedokładanie, a czas utwardzania farby zbyt krótki.
Błędy popełnia każdy i raczej nie warto zbyt szybko skreślać swojego dostawcy usług lakierowania proszkowego przy pierwszym gorzej pomalowanym elemencie. Nie wszystko może być też jego winą, bo pamiętajmy, że czasami problemem może być wadliwa farba. Jeżeli jednak na Twoich detalach pojawiają nierówne powierzchnie, czy defekty opisane w poprzednich akapitach, do tego dochodzi wysoka podatność na uszkodzenia mechaniczne np. pęknięcia lakieru, to nie się już zrzucić wszystkiego na karb felernej serii farb. Tutaj ewidentnie problemem jest jakość usług malowania proszkowego. Najprawdopodobniej lakiernia niezbyt dokładnie przykłada się do procesu przygotowania powierzchni do malowania, nanosi powłoki zbyt grubo oraz nie dostosowuje właściwie czasu wygrzewania elementów.
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.