Gięcie blach — jak wybrać wykonawcę?

Co dowiesz się z artykułu:

Mimo że na rynku obecnie działa bardzo dużo firm zajmujących się obróbką metalu znalezienie dobrego zleceniobiorcy jest w obecnych czasach dużym wyzwaniem. Szczególnie kiedy bierze się pod uwagę wykonywanie skomplikowanych prac wymagających doświadczenia, profesjonalnego sprzętu i dużej precyzji. Do tego typu usług można z pewnością zaliczyć gięcie blach.  Za ich sprawą mogą powstać zarówno seryjne o niemal idealnej powtarzalności wyroby, jak i bardziej wyszukane produkty powstałe na podstawie indywidualnych projektów. Jednak, aby tak było wykonawca prac, musi być rzetelny oraz posiadać odpowiednie zaplecze. Na co zwracać największą uwagę podczas wyboru wykonawcy mającego w swojej ofercie takie usługi?

Czym właściwie jest gięcie blach?

Gięcie blach CNC zaliczane jest do jednego z procesów produkcji, w którym metal poddawany jest plastycznemu zniekształceniu w celu osiągnięcia wymaganego kształtu. Podczas gięcia, materiał przekracza granicę swojej plastyczności, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie pozostaje w określonych normach. Sam proces gięcia blach odbywa się przy pomocy sterowanych numerycznie pras krawędziowych, które przy zastosowaniu odpowiednich matryc i stempli pozwalają na wyginanie obrabianego materiału pod dowolnym kątem.

 

Gięta blacha wykorzystana jest w wielu branżach przemysłowych, gdzie tworzy się różnego rodzaju obudowy, systemy magazynowe, czy elementy maszyn. Zastosowanie znajduje również w branży budowanej m.in. jako materiał do pokrywania dachów, budowy garaży, wiat oraz budynków gospodarczych. Ponadto, może być ona również użyta do zrealizowania indywidualnych zamówień na podstawie projektów klienta. Dzięki czemu mogą powstać nawet takie produkty jak meble ogrodowe.

Zaplecze maszynowe do obróbki plastycznej blach

Podczas wybierania usługodawcy, który wykona dla nas określone zadanie, zależy nam przede wszystkim na pełnym profesjonalizmie oraz wysokiej jakości produktu finalnego. Wybierając wykonawcę, który ma swojej ofercie usługę gięcia blach, należy mieć na uwadze, jakim sprzętem on dysponuje. Na rynku dostępnych jest wiele pras krawędziowych, jednak by uzyskać największą precyzję gięcia potrzeba sprzętu wysokiej klasy. Nie każda firma zajmująca się obróbką metali korzysta z takich właśnie maszyn. Dlatego warto zrobić wstępne rozeznanie w tym temacie, aby dowiedzieć się jakie urządzenia warte są uwagi. Praca na najwyższej jakości prasach przełoży się nie tylko na finalną jakość wyrobu, ale również na szybsze wykonanie samego procesu gięcia. Wysoki poziom powtarzalności pozwoli również zaoszczędzić na zleceniach seryjnych. Nie bez znaczenia jest również różnorodność matryc i stempli, które dają większe możliwości, jeśli chodzi o wykonywane odkształceń. Jeżeli więc mamy nietypowe lub trudne do osiągnięcia kształty, warto wybrać firmę, posiadającą spore zaplecze narzędziowe do pras krawędziowych.  

Jakość obsługi

Istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest doświadczona kadra pracowników. Zarówno obsługujących zlecenie — zajmujących się projektami, jak i operatorów pras. Dobrze wykonany projekt czy uwzględniane reklamacje są równie ważne, co doświadczony i wprawiony operator giętarki, który na etapie produkcji może wychwycić błąd. Ważną kwestią jest również indywidualne podejście do każdego klienta, czas realizacji zamówienia oraz możliwość uzyskania darmowej wyceny projektu. Jeśli szukasz wykonawcy, to sprawdź, czy dysponuje własnym transportem oraz, czy materiał potrzebny do wykonania prac zapewnia firma, bądź też należy blachę dostarczyć samemu. Zakłady profesjonalnej obróbki metalu wykonujące swoją pracę precyzyjnie i zgodnie z określonym terminem są godne polecenia oraz dają gwarancję pełnego zadowolenia z wykonanej usługi.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta