Lakierowanie proszkowe - defekty, na co zwrócić uwagę

Co dowiesz się z artykułu:

Nierówne powierzchnie, brzydkie wtrącenia, pęcherzyki powietrza na powłoce? Temat znany nie tylko lakiernikom, ale również niestety klientom, korzystającym z ich usług. Defekty w lakiernictwie to dość częsty problem. Wynikają one z wielu czynników. Czasami są to wady powstałe na poziomie produkcji proszku, czasem błędy lakiernicze. Poznaj najczęstsze defekty lakiernicze i dowiedz się, z czego wynikają oraz które z nich leżą po stronie lakierni.

Malowanie proszkowe a wady powłok

Nawet najmniejsze niedoskonałości powłok skutecznie psują efekt pomalowanej powierzchni. Tym bardziej, jeżeli produkt jest elementem wyposażenia wnętrz. Wówczas oczekujemy, aby powierzchnia była nieskazitelna. Wady powłok mogą powstać podczas produkcji farb, przechowywania i transportu farb oraz pomalowanych detali. Mogą być również spowodowane przez błędy lakiernicze oraz wady materiałowe malowanej powierzchni. To właśnie ostatnie z wymienionych czynników są najczęstszą przyczyną powstawania niechcianych efektów.  

Jako że lakierowanie proszkowe to proces i składa się z kilku etapów, warto wybrać wykonawcę usługi, który dokładanie wykonuje każdy z nich. O błędy lakiernicze zdecydowanie łatwiej, gdy proces oczyszczanie wykonany jest pobieżnie, farba naniesiona jest szybko i niedokładanie, a czas utwardzania farby zbyt krótki.

Najczęstsze defekty powłok

  • Wtrącenia — są to zanieczyszczenia i ciała obce, widoczne na lakierze w postaci grudek po wypiekaniu farby. Powodem powstawania wtrąceń może być niedokładane oczyszczenia elementu przed aplikacją farby bądź też sam proszek, który uległ zabrudzeniu. Zanieczyszczenia podczas transportu do kolejnego etapu malowania, a także wygrzany pył z pieca mogą okazać się przyczyną powstawania grudek.
  • Efekt „rybich oczu” — widoczny jako owalne lub okrągłe zagłębienia w powłoce, sięgające do samej powierzchni materiału. Podstawową przyczyną jest zastosowanie farby o zbyt wysokiej wilgotności, niedokładne osuszenie powierzchni przed malowaniem. Do powstania rybich oczu przyczyniają się również pozostałości oleju i wosku stosowane w procesie przygotowanie elementów do aplikacji farby.
  • Skórka pomarańczy — ten niechciany efekt przez swą chropowatość przypomina wyglądem właśnie skórkę pomarańczy. Powstaje przez aplikację nieprawidłowej grubości powłoki, nieodpowiednie ustawienie parametrów pistoletu, a także wadliwą farbę.
  • Igiełkowanie — to nierówności w powłoce widoczne jako kratery, które wyglądem przypominają nakłucia igły. Powstają na skutek braku odgazowania substancji lotnych podczas utwardzania. Do defektu dochodzi także w przypadku użycia zawilgoconego proszku i zbyt grubo naniesionej powłoki.
  • Zmatowienie — objawia się ono zmatowieniem powłoki po wygrzaniu malowanych elementów. Charakterystyczne jest również to, że mają mleczny odcień. Do powstania tego typu mankamentów dochodzi na skutek zmieszania farb proszkowych o różnym składzie chemicznym oraz gromadzenia się gazów w piecu.
  • Żółknięcie — dotyczy powierzchni malowanych na biało. Uzyskany efekt jest bardziej żółty w porównaniu ze wzornikiem użytego białego lakieru. Dzieje się tak, gdy temperatura wygrzewania elementu jest zbyt wysoko lub gdy jego czas jest zbyt długi oraz gdy lakier jest grubiej położony.
  • Efekt ramki — czyli zbieranie się farby na krawędziach oraz w narożnikach pomalowanego elementu. Przyczyną jest zbyt duża chmura proszku podczas jego nanoszenia, niedostosowanie odpowiedniej odległości pistoletu natryskowego od malowanego detalu.

Na co zwrócić uwagę?

Błędy popełnia każdy i raczej nie warto zbyt szybko skreślać swojego dostawcy usług lakierowania proszkowego przy pierwszym gorzej pomalowanym elemencie. Nie wszystko może być też jego winą, bo pamiętajmy, że czasami problemem może być wadliwa farba. Jeżeli jednak na Twoich detalach pojawiają nierówne powierzchnie, czy defekty opisane w poprzednich akapitach, do tego dochodzi wysoka podatność na uszkodzenia mechaniczne np. pęknięcia lakieru, to nie się już zrzucić wszystkiego na karb felernej serii farb. Tutaj ewidentnie problemem jest jakość usług malowania proszkowego. Najprawdopodobniej lakiernia niezbyt dokładnie przykłada się do procesu przygotowania powierzchni do malowania, nanosi powłoki zbyt grubo oraz nie dostosowuje właściwie czasu wygrzewania elementów.  

Czy ten post był pomocny?

3.8 / 5. 14

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta