Usługi spawalnicze – jak wybrać wykonawcę?

Co dowiesz się z artykułu:

Spawanie jest usługą, która wymaga od jej wykonawcy dużej precyzji, doświadczenia oraz obszernej wiedzy. Wszystkie te elementy składają się w jedną całość gwarantującą wysoką jakość wykonywanych zadań. Na rynku jest dziś wiele firm oferujących usługi obróbki metali w tym spawania. Jednak nie wszystkie z nich zachowują profesjonalizm lub świadczą usługi na równym poziomie. Czym się kierować podczas wybierania firmy świadczącej usługi spawalnicze?

Firma posiadająca niezbędne uprawnienia

Szukając wykonawcy pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to sprawdzić, czy firma świadczy usługi łącznia materiałów za pomocą techniki spawania, która odpowiada naszym potrzebom. Są oczywiście metody pracy, które sprawdzają się w większości przypadków i w związku z tym stosowana są najczęściej. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku branż, gdzie spawanie odbywa się na zewnątrz. Po pierwsze trzeba zweryfikować, czy zakład wykonuje spawanie na zewnątrz oraz posiada dostosowany do tego sprzęt. Po drugie, jaki jest to rodzaj spawania. Niektóre branże wymagają specjalnych technik jak np. w przypadku kolei, spawanie termitowe szyn. W przypadku niestandardowych metod pracy watro się upewnić, czy usługodawca posiada odpowiednie uprawnienia i przeszkolonych w tym zakresie pracowników.

Spawanie metodą TIG i MIG/ MAG

Obecnie najpopularniejszymi i najbardziej pożądanymi metodami spawania są MIG/MAG oraz TIG. Tak więc niewątpliwie zakład oferujący usługi spawalnicze powinien pracować z zastosowaniem obu tych technik.

 

Spawanie MIG/MAG (ang. Metal Inert Gas / Metal Active Gas) wykonywane jest za pośrednictwem topliwej elektrody w osłonie gazów obojętnych (MIG 131) lub aktywnych (MAG 135). Ta metoda pozwala m.in. na spawanie konstrukcji stalowych, a jej zaletą jest duża wydajność.

 

Spawanie metodą TIG (ang. tungsten inert gas) odbywa się przy użyciu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. Jest ona oznaczana kodem 141. Metoda TIG pozwala m.in. na spawanie aluminium. Jest mniej wydajna, ale rekompensuje to w pełni najlepszą jakością połączeń ze wszystkich dostępnych metod spawania.

Doświadczona kadra pracowników i nowoczesny sprzęt spawalniczy

Umiejętności spawacza to bardzo ważna kwestia. Ma ona bezpośredni wpływ na estetykę i jakość połączeń oraz ich wytrzymałość na działanie sił mechanicznych. Z tego względu podczas poszukiwań firmy świadczącej usługi spawalnicze należy wziąć pod uwagę ich dotychczasowe dokonania oraz opinie, jakimi cieszą się wśród swoich klientów.

 

Nie bez znaczenia jest również nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt, który jest niezbędny do uzyskiwania jak najlepszych wyników. Stare urządzenia w większości przypadków odbiegają parametrami od najnowszych sprzętów, czego wynikiem mogą być prace wykonane poniżej oczekiwań klientów.

 

Natomiast, firmy posiadające wykwalifikowanych pracowników, wykorzystujące do pracy najnowsze technologie oraz regularnie robiące przeglądy i serwisujące swój sprzęt są godne polecenia. Przekłada się to również na aspekt ekonomiczny, gdyż zakłady, które zainwestowały w najnowsze technologii spawania z wykorzystaniem robotów spawalniczych, mogą zaproponować dużo korzystniejszą cenę w przypadku dużych zleceń seryjnych, aniżeli firmy posiadające tradycyjny sprzęt.

BHP i kontrola jakości

Nikomu już dziś nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważne jest przestrzegane przepisów BHP, zwłaszcza w przypadku spawania. Proces spawania bardzo często wykonywany jest w ciężkich warunkach, które mogą wymagać od spawacza zarówno pewnej sprawności fizycznej jak, i dużego doświadczenia. Firmy, w których przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zazwyczaj są dużo bardziej efektywne i terminowe. Pracownicy są mniej narażeni na wypadki, co minimalizuje przestoje w pracy.

 

Istotnym czynnikiem jest również kontrola jakości. Jeżeli zakład regularnie sprawdza efekty prac na każdy z etapów produkcji, to ewentualne uchybienia mogą zostać wcześniej zauważone i poprawione. Odpowiednia kontrola daje również większą pewność co do bezpieczeństwa użytkowania i trwałości wyrobu spawanego. Zwłaszcza kiedy został on poddany badaniom i próbom spawalniczym.  

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta