Wiele metalowych komponentów stosowanych w przemyśle musi spełniać określone normy związane z kształtem oraz rozmiarami. Jednym ze sposobów na kształtowanie stalowych i aluminiowych detali jest gięcie blach. Proces ten znajduje powszechne zastosowanie w wielu branżach – elektronice, motoryzacji, mechanice, budownictwie i innych. Na czym polega gięcie blach? Dowiesz się tego z naszego kompleksowego poradnika!
Gięcie blach stanowi jeden z procesów obróbki plastycznej metali. Proces ten polega na działaniu na powierzchnię blachy przy wykorzystaniu siły mechanicznej w taki sposób, aby wywołać zmianę krzywizny oraz nadać detalowi określony kształt. Zmianie w tym przypadku ulega jedynie oś, w której zostaje wywołana krzywizna, zaś wymiary przedmiotu oraz struktura materiału pozostają niezmienione. Aby było to możliwe, konieczne jest użycie dokładnie określonej siły – na tyle dużej, aby pozwoliła trwale wygiąć blachę, jednak na tyle niskiej, aby nie dopuścić do jej złamania. Trwałe wygięcie blachy jest możliwe po przekroczeniu granicy sprężystości materiału, natomiast uszkodzenie blachy występuje podczas użycia siły, której wartość przekracza wytrzymałość na zginanie materiału. Wartości tych granic są indywidualne dla różnych materiałów i wymagają przeprowadzenia stosownych obliczeń, dlatego gięciem blach zajmują się specjaliści posiadający odpowiednią wiedzę.
Gięcie blachy dzielimy na kilka procesów:
Zmiana krzywizny blach wymaga znajomości procesu, wiedzy dotyczącej właściwości materiałów oraz zastosowania specjalnych maszyn. Co to jest gięcie blachy i na czym ten proces polega w praktyce? Blachę należy poddać działaniu siły mechanicznej. W tym celu wykorzystuje się przeważnie prasy, giętarki, zaginarki czy walcarki.
Gięcie blachy możemy podzielić na kilka kroków:
Obecnie powszechnie do gięcia blach w produkcji seryjnej wykorzystuje się zaawansowane obrabiarki CNC. Wówczas rola operatora sprowadza się do umieszczenia detalu i wyjęcia go po skończonym procesie, a także kontroli pracy maszyny. Maszyny sterowane numerycznie takie jak prasa krawędziowa, pozwalają uzyskać największą powtarzalność oraz precyzję działania. Wybór techniki gięcia blachy uzależniony jest od grubości arkusza i właściwości plastycznych określonego materiału, a także od tego, jaki kształt chcemy uzyskać.
Gięcie blachy metalowej powoduje, że materiał traci sprężystość, zachowując jednocześnie swoje właściwości fizyczne – jest odporny na rozciąganie, nie zmienia się jego grubość oraz wymiary poprzeczne. Odkształcanie można prowadzić wyłącznie do pewnej wartości. Zbyt duży nacisk spowoduje uszkodzenie oraz rozerwanie struktury. Stąd też typ obróbki należy dopasować do konkretnego metalu i jego wytrzymałości. Opracowywanie blachy odbywa się na różne sposoby.
Gięcie CNC wyróżnia się wysoką efektywnością i precyzją. Pozwala na otrzymanie elementów trudnych do uzyskania z zastosowaniem tradycyjnej giętarki. Realizując usługi, trzeba dokładnie ustalić wszystkie parametry techniczne, w tym kąt gięcia i wymiary elementów. Następnie za pomocą pras krawędziowych oddziałuje się na blachy, doprowadzając do stałej zmiany kształtu. Wyginanie blachy może odbywać się metodą na zimno oraz na gorąco.
Wyróżniamy 3 etapy gięcia blach:
Tak przygotowane blachy uzyskują oczekiwany kształt, przy jednoczesnym zachowaniu własności materiału takich jak wytrzymałość. Arkusze mogą pracować w wymagającym, przemysłowym środowisku. Największym zagrożeniem jest dla nich oczywiście korozja, jednak istnieją liczne sposoby, aby zniwelować ryzyko utleniania materiału. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Czym zabezpieczyć blachę przed korozją.
Najpopularniejszymi maszynami wykorzystywanymi do gięcia blach są oczywiście prasy krawędziowe. Prasa krawędziowa pozwala na zginanie blachy pod każdym kątem. Stemple i matryce powodują odkształcanie powierzchni poddanej obróbce. Urządzenie umożliwia dowolne wyginanie i profilowanie powierzchni blachy. Elektroniczny panel sterowania pozwala operatorowi wprowadzić podstawowe informacje o pożądanym efekcie procesu, a urządzenie automatycznie dobiera pozostałe parametry. Praca człowieka jest tu ograniczona do minimum, a działanie algorytmów umożliwia wyeliminowanie błędu ludzkiego.
Oprócz doskonałej jakości uzyskiwanego wyrobu gięcie blach CNC znacznie usprawnia proces produkcyjny. Technologia komputerowa gwarantuje powtarzalność gięcia, a jakość wykonania sprawia, że uzyskane elementy nie wymagają dalszej obróbki. Przekłada się to na znaczne oszczędności – gięcie blach z wykorzystaniem prasy krawędziowej jest wydajne, nie prowadzi do strat materiału, a gotowe części można wykorzystać do dalszych prac montażowych lub przeznaczyć bezpośrednio do dystrybucji.
Na naszej stronie znajdziesz też specjalistyczne artykuły dotyczące innego rodzaju obróbki metali – dowiesz się z nich na przykład, jak i czym ciąć blachę.
Gięcie blachy wraz z udoskonaleniem tego procesu stało się przełomem w przemyśle. Proces ten znajduje powszechne zastosowanie w praktycznie każdej branży, pozwala bowiem tworzyć różnego rodzaju detale stanowiące podstawy wielu nowoczesnych urządzeń. Automatyzacja i rozwój gięcia blach pozwoliły na zminimalizowanie kosztów produkcyjnych poprzez skrócenie czasu potrzebnego do wytworzenia produktu oraz ograniczenie strat materiału.
Potrzebujesz sprawdzonego wykonawcy realizującego profesjonalne gięcie blach? Zapoznaj się z ofertą HMM Steel – doświadczonej firmy zajmującej się kompleksową obróbką metali!
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.