Obróbka metalu w branży meblarskiej i wystroju wnętrz

Co dowiesz się z artykułu:

Moda na metal? Obserwując to, co dzieje się w sieci, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, zdjęcia aranżacji domów i mieszkań umieszczane w mediach społecznościach, ofertę mniejszych lub większych salonów meblowych i sklepów z dekoracjami, śmiało możemy stwierdzić, że tak — panuje obecnie moda na metal. W mniejszym lub większym stopniu i oczywiście w zależności od preferencji coraz chętniej umieszczamy w naszych gniazdach meble czy też dodatki z elementami metalowymi. Komponenty wykonane z tego materiału, tworzone są przez firmy zajmujące się profesjonalną obróbką metalu. Tak więc dzisiaj więcej o tym, jakie usługi tych firm wykorzystywane są w branży wnętrzarskiej.

Laserowe cięcie blach — zastosowanie

Zdecydowanie, wycinanie laserowe, na potrzeby wystroju wnętrz cieszy się dużą popularnością. Z różnego rodzaju blach wypalane są elementy, z których tworzy się np. nogi stołów, metalowe okucia komód czy siedziska i oparcia nowoczesnych krzeseł. Ciekawym trendem w aranżacji wnętrz stały się również laserowo wycinane metalowe obrazy ścienne oraz stalowe balustrady (często stanowiące element dekoracyjny). Zazwyczaj, wszystko to wytwarzane jest ze stali konstrukcyjnej tzw. czarnej, gdyż później elementy te są malowane. Natomiast laserowa obróbka CNC stali nierdzewnej, wykorzystywana jest do tworzenia ozdób, wnętrz w bardziej eleganckim stylu glamour. Są to np. ramy luster, ozdoby ścienne czy stoliki i podstawy do stołów z połyskującym wykończeniem. Dzięki temu, że nowoczesne lasery są bardzo precyzyjne, pozwalają na perfekcyjne odwzorowanie kształtów. To z kolei daje możliwość wykonania przeróżnych skomplikowanych (np. ażurowych) wzorów na arkuszach blach. Z nich tworzy się później klosze lamp, świeczniki, ozdobne tace i dodatki nadające charakteru wnętrzu.

Spawanie w meblarstwie

Spawanie, jako proces łączenie ze sobą części meblowych, wykonanych z metalu wiedzie prym nad innymi metodami. Wynika to z faktu, że jest ono bardzo trwałą metodą, która daje wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania produktu. W przypadku produkcji elementów meblowych ma to ogromne znaczenie. Często spawa się wcześniej wycinane nogi stołów, elementy krzeseł. Równie popularne jest wykonanie za pomocą spawania stelaży regałów złożonych z profili oraz ram stalowych łóżek. Oczywiście spawa się również ze sobą części elementów dekoracyjnych jak np. ozdobne metalowe kosze, lampy. Zarówno meble, jak i dodatki wymagają połączenia, które jest estetyczne i precyzyjne. Niewątpliwie jesteśmy w stanie uzyskać to przy pomocy usług spawalniczych, zwłaszcza metodą TIG.

Jak uzyskać dekoracyjny efekt powierzchni?

Naturalne jest, że elementy wyposażenia domu, zdobiące nasze wnętrza muszą pięknie wyglądać. W jaki sposób uzyskać taki efekt w przypadku stali, która sama w sobie nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie? Tutaj firmy zajmujące się kompleksową obróbką metali oferują usługi wykończenia powierzchni. Obróbka powierzchniowa metali to głównie szlifowanie, polerowanie oraz szczotkowanie. Poza wstępnym szlifowaniem, które wykorzystuje się do oczyszczenia powierzchni przed lakierowaniem oraz usunięcia szwów spoinowych, pozostałe procesy stosuje się w głównie w przypadku elementów wykonanych ze stali nierdzewnej oraz aluminium.


Dzięki polerowaniu na tarczy polerskiej uzyskujemy efekt lustrzanego blasku, który bardzo chętnie wykorzystujemy, by nadać szyku stalowym dekoracjom. Natomiast szczotkowanie, dające nam satynowy efekt w branży wnętrzarskiej stosuje się do wykańczania powierzchni, których często dotykamy. Takich jak klamki, uchwyty mebli. Satynowy mat, który uzyskujemy w tym procesie łatwiej utrzymać w czystości. Nie powstają na nim widoczne ślady, w postaci odcisków palców. Jednocześnie jest bardzo elegancki i subtelny dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku stalowych dekoracji.

Czy ten post był pomocny?

4.2 / 5. 5

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta