Profesjonalna obróbka stali dla branży medycznej

Co dowiesz się z artykułu:

Medycyna to obszar, który rozwija się bardzo prężnie. Coraz częściej nowe rozwiązania technologiczne pomagają medykom badać, leczyć i operować to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwym. Żyjemy coraz dłużej i zapadamy na różnego rodzaju choroby — w dużej mierze te cywilizacyjne. Generuje to większe zapotrzebowanie na sprzęt medyczny i wszystko to co z medycyną związane. Począwszy od wyposażenia szpitali i gabinetów, po najnowocześniejsze rozwiązania implantologiczne. Branża obróbki metalu odgrywa tutaj znaczącą rolę. Z tego artykułu dowiesz się jak firmy świadczące usługi obróbki CNC, wspierają rozwój przemysłu medycznego.

Obróbka metali w produkcji mebli medycznych

Łóżko medyczne, kozetka, szafka na medykamenty, asystor lekarski to wyposażenie, które znajdziemy w każdej placówce opieki zdrowotnej. Produkowane są w całości lub w dużej mierze właśnie z metalu. Podstawy łóżek czy foteli medycznych (np. dentystycznych lub do poboru krwi) wykonane są zazwyczaj z metalowych profili. Połączone metodą spawania tworzą stelaż takiego mebla. Istotne jest, aby takie łącznie było trwałe, a co za tym idzie bezpieczne.

Natomiast w produkcji stołów operacyjnych, szafek i wózków medycznych, gdzie konstrukcja jest już inna, wykorzystuje się elementy blachy. Tutaj najczęstszym rozwiązaniem jest wycinanie laserowe, gdyż zapewnia ono możliwie największą precyzję. Kolejnym etapem w tworzeniu takich produktów jest gięcie blach, podczas którego nadaje się odpowiednie krzywizny danemu elementowi. Zazwyczaj proces ten przebiega z wykorzystaniem pras krawędziowych sterowanych numerycznie. Następnie komponenty są spawane. Wybór metody zależny jest tutaj od przeznaczenia końcowego produktu. Lakierowanie proszkowe stali i obróbka powierzchniowa to usługi, także stosowane w tym przypadku, jednak to ciecie laserem, gięcie blach CNC i spawanie stanowi pewną podstawę produkcyjną.

Aparatura medyczna

Na początek określmy sobie, co kryje się pod pojęciem aparatury medycznej.

  • Zatem wszelkie sprzęty służące do diagnostyki. W kontekście obróbki metalu będziemy mówić np. o metalowych komponentach aparatów RTG, czy aparatury do diagnostyki oka.
  • Sprzęt monitorujący i podtrzymujący funkcje życiowe.
  • Roboty chirurgiczne

Mimo to, że spełniają różne funkcje to wszystkie te sprzęty łączy jedna rzecz. Jest to materiał, z którego zostały przynajmniej częściowo wykonane. Mowa tutaj oczywiście o metalu, bo przecież każda z tych rzeczy składa się z jakiejś obudowy czy podstawy. Firmy zajmujące się obróbką stali wykonują te elementy na potrzeby przemysłu medycznego. Bardzo często świadczą usługi w tym zakresie kompleksowo. Produkują właśnie różnego rodzaju ramiona, na których osadzona jest aparatura diagnostyczna oraz obudowy i podstawy sprzętu medycznego. Precyzja i trwałe wykonie jest tutaj kluczowe dlatego najlepiej wykorzystywać do produkcji takich komponentów obrabiarki sterowane numerycznie.

Narzędzia chirurgiczne i implanty

Za pomocą obróbki CNC dzisiaj uzyskujemy najbardziej precyzyjne narzędzia chirurgiczne. Dzięki temu nasi medycy mogą przeprowadzać nawet najbardziej zaawansowane operacje w obszarze małych naczyń krwionośnych czy mózgu. Trwałość i bardzo dokładne wykonanie pozwala na bezpieczne zastosowanie tych narzędzi.

To, co obróbka CNC oferuje jeszcze dla branży medycznej to produkcja różnego rodzaju implantów, stabilizatorów, rozruszników serca czy śrub kostnych wykorzystywanych w wielu dziedzinach medycyny. Kardiochirurgia, chirurgia urazowa, ortopedia, a także stomatologia i protetyka to specjalizacje, które korzystają z tego typu rozwiązań zdecydowanie najczęściej. Dzięki wykorzystaniu technik do CNC obróbki metalu jesteśmy w stanie wytworzyć implanty o różnych kształtach i wielkościach. Nawet zaprojektować indywidualne, które są dostosowane do szczególnych potrzeb pacjenta — czyli dedykowane konkretnej osobie.

Czy ten post był pomocny?

2.3 / 5. 3

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta