Malowanie proszkowe - Kolory, wykończenia i efekty specjalne farb

Co dowiesz się z artykułu:

Pamiętasz czasy, kiedy farba proszkowa miała tylko kilka rodzajów wykończeń? Praktycznie wszystkie powłoki wyglądały podobnie. Odcieni kolorów również nie było zbyt wiele. Nudne i niczym się niewyróżniające wymalowania. Porównując do obecnego stanu rzeczy, do tego, jak dziś wygląda rynek i jakie mamy dostępne możliwości, tamte czasy wydają się bardzo odległe. Obecnie technologia w zakresie tworzenia farb, oferuje nam ogromną paletę pięknych, nasyconych barw i różnorodnych efektów.

Paleta barw i stopnie połysku

Kolorystyka, jaką oferują nam firmy zajmujące się produkcją tego typu farb, jest praktycznie nieograniczona. Barwy są nasycone i wyraziste – co stanowi bardzo dużą zaletę właśnie pigmentów proszkowych. Wybór jest ogromny, a ofertę dodatkowo uatrakcyjnia to, że producenci przegotowują również odcienie na specjalne życzenie swoich klientów. Ciekawym i bardzo przydatnym rozwiązaniem są również farby transparentne lekko przebarwiające. Do czego będą odpowiednie? Np. do malowania elementów, w których chcemy podkreślić materiał. Takie powłoki pozwalają uzyskać np.: efekt metalicznego mosiądzu.

Natomiast jeżeli chodzi o połysk to tutaj również mamy wiele możliwości. Wysoki połysk, średni połysk, półmat oraz mat. Daje to możliwości dobrania odpowiedniego rodzaju połysku do malowanego przedmiotu i jego zastosowania. Matowe wykończenie będzie maskować np. zarysowania, a połyskujące wprost przeciwnie, będzie podkreślać wszelkie mankamenty malowanej powierzeni. Warto więc na to zwrócić uwagę.

Strukturalne wykończenie powłok

Lakierowanie proszkowe daje możliwość uzyskania strukturalnego efektu na malowanej powierzchni. Finalnie, pomalowany produkt może uzyskać wygląd struktury np. papieru ściernego lub skórki pomarańczy. Wymalowanie strukturalne będzie doskonałym wyborem w przypadku, gdy chcemy zniwelować bądź ukryć defekty materiału. To jednak nie jest jedyną zaletą tego rodzaju farb. Często bowiem stosowane są dla uzyskania dekoracyjnego efektu (szczególnie w przypadku grubszych struktur, dających efekt np. skóry krokodyla — chociaż on sam należy raczej do tych specjalnych). Biorąc jeszcze pod uwagę praktyczne zastosowanie tego rodzaju wykończeń, nie sposób nie wspomnieć o tym, że nie pozostają na nich widoczne ślady odcisków palców.

Powłoki metaliczne

Tego rodzaju farby mają za zadanie nadać malowanym powierzchniom iskrzący się wygląd. Dzieje się tak, za sprawą dodawanych podczas mieszania drobinek metali np. stali nierdzewnej czy mosiądzu bądź też minerału, jakim jest mika. To właśnie tego rodzaju farby pozwalają nam na uzyskanie efektu srebra i chromu, szeroko stosowanego w przemyśle czy też efektu metalik. Zastosowanie powłok o metalicznym wykończeniu jest bardzo szerokie zarówno w architekturze, meblarstwie, jak i elementach dekoracyjnych.

Efekty specjalne

To grupa farb, dzięki którym uzyskujemy, nietypowe i bardzo ciekawe efekty wizualne. Chociaż nie są tak popularne, jak pozostałe wykończenia, to jednak warto o nich wiedzieć, gdyż w niektórych branżach mogą stać się naprawdę dużym atutem. Możemy zatem wyróżnić:

  • Wspomniany już wcześniej efekt skóry krokodyla.
  • Efekty antyczne, jakie dają nam powłoki wielokolorowe.
  • Pomarszczone powłoki, czyli dające efekt wizualny rozprostowanego, wcześniej pogniecionego miękkiego papieru.
  • Efekt drewna i marmuru — uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu procesu dyfuzji. Prościej rzecz ujmując, powstaje poprzez nadrukowanie obrazu na folię transferową.  Następnie  nałożenie go na wcześniej pomalowaną proszkowo powierzchnię elementu i w końcowym etapie wypalenie go w piecu konwekcyjnym. Dzięki działaniu wysokiej temperatury pigment  nadrukowanego na folię wzoru przebarwia powłokę, nadając porządny efekt. Tak naprawdę, za pomocą tej techniki możemy nanieść na wyrób, każdy wzór.

Czy ten post był pomocny?

4.8 / 5. 5

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta