Od czego zależy cena wycinania laserowego?

Co dowiesz się z artykułu:

Czy wiesz, że z techniki laserowego cięcia blach, poniekąd wszyscy korzystamy częściej, niż nam się wyjdę? Wiele przedmiotów, którymi się otaczamy, powstaję z wykorzystaniem właśnie tej metody obróbki metalu. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi spowodowało, że obecnie na rynku mamy dostępnych wiele firm zajmujących się profesjonalną obróbką stali, w tym również wycinania laserowego. Teoretycznie duża konkurencja na rynku powinna warunkować niższe ceny — ale czy do końca tak właśnie jest? Jesteś odbiorcą usług tego rodzaju firm? Zastanawiasz się, skąd wynikają dysproporcje w cenach u różnych dostawców i zachodzisz w głowę czy cena determinuje jakość? 
Z tego artykułu dowiesz się dlaczego dobra usługa musi kosztować. Powiemy Ci, co składa się na cenę wycinania laserowego. Podpowiemy, co warto wziąć pod uwagę, wybierając dostawce usług, aby wybrać tego właściwego.

Jaka jest wartość cięcia laserem?

Wycinanie laserowe blach jest obecnie najpowszechniejszą techniką rozdzielania materiału, dostępną w branży obróbki stali. Za jej pomocą jesteśmy w stanie uzyskać całkowite odwzorowanie kształtu. Laserowa obróbka blach daje nam bardzo wysoką precyzję, ogromne możliwości wycinania niezwykle skomplikowanych wzorów oraz produkcji seryjnej. Niewątpliwą bardzo dużą zaletą jest to, iż w ten sposób można obrabiać różne rodzaje stali, o różnych grubościach blach. Poczynając od tych najcieńszych (0,5 mm), na bardzo grubych skończywszy (20 mm). Im większe możliwości, lepsze parametry lasera, tym wyższa cena.

W pewien sposób upraszczając to, na jakich maszynach wykonywana jest usługa, przekłada się na jakość i ostatecznie na cenę. Ten sam element można wyciąć na dwóch różnych maszynach, które są w innej technologii i już mamy inny efekt. Dodajmy do tego jeszcze różnych producentów maszyn. Jednego uznanego w branży, którego produkty ciągle są udoskonalane i takiego, którego lasery są średniej bądź wątpliwej jakości. Różnica w precyzji i estetyce cięcia tego samego detalu może okazać się ogromnym zaskoczeniem.

Rzeczywiste koszty wycinania laserowego?

Czyli to co, bezpośrednio składa się na cenę usługi. Firmy zajmujące się wycinaniem laserowym wyceniają usługę dla każdego klienta indywidualnie. Dzieje się tak, ponieważ w każdym zleceniu jest wiele zmiennych i każde jest po prostu inne. Podstawą wyceny jest czas pracy lasera i jego prędkość. Widełki cenowe, w jakich zamykają się firmy to 350 zł do 600 zł za godzinę pracy lasera. Prędkość urządzenia ma tutaj bardzo duże znaczenie, oraz jego moc, dzięki której laser będzie wycinał elementy szybciej. Skracając czas pracy maszyny, optymalizowane są koszty.

Warto mieć na uwadze to, że niższa stawka za godzinę pracy starszej maszyny, nie spowoduje zwykle dużej oszczędności. Taki laser pracuje dłużej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ostateczną wycenę, jest materiał poddawany obróbce. Rodzaj i przede wszystkim grubość blach warunkuje długość czasu cięcia. Cienkie blachy wypala się bardzo szybko, natomiast w przypadku grubych, czas znacznie się wydłuża.

Seryjnie i kompleksowo

Jednym z kluczowych czynników przekładającym się na to ile ostatecznie trzeba będzie zapłacić za usługę, jest wielkość zlecenia. Jeżeli zamawiasz seryjnie, duże ilości tego same elementu lub większe ilości kompletów konkretnych detali, możesz liczyć na atrakcyjne stawki. Zazwyczaj firmy świadczące usługi laserowego cięcia blach, oferują również inne formy obróbki metalu. Częstą praktyką wielu takich przedsiębiorstw jest zachęcanie klienta do pełnego wykonania produktu w ich firmie, proponując mu bardziej atrakcyjną cenowo ofertę na usługi kompleksowe, aniżeli gdyby wyceniane było samo cięcie. W takich przypadkach klient zyskuje nie tylko atrakcyjną ofertą, ale również zamawia wszystko wygodnie w jednym miejscu, oszczędzając tym samym na kosztach transportu.

Czy ten post był pomocny?

3.5 / 5. 6

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta