Branża profesjonalnej obróbki metalu jest obecnie na tyle rozwinięta, że dostępnych technik cięcia, kształtowania czy łączenia materiałów mamy bardzo dużo. W zależności od potrzeb, przeznaczenia końcowego produktu i innych kryteriów, na których nam zależy, dostosowujemy metodę pracy. Podobnie jest z materiałami. Tworząc jakiś produkt, określa się materiał, z jakiego ma być zrobiony oraz parametry i właściwości, które powinien posiadać. W tym artykule rozwiniemy temat rodzajów blach w kontekście wycinania laserowego.
Obracając się w tematach obróbki metalu, warto znać podstawowe materiały, na których się pracuje. Jednym z nich i przy tym najczęściej wykorzystywanym jest właśnie blacha. Jest ona wyrobem hutniczym, którego grubość jest o wiele mniejsza od pozostałych parametrów — czyli długości i szerokości. Wykonywana jest ze stali oraz metali nieżelaznych. Blacha może być gładka (tzw. płaska) lub posiadać strukturę. Występuje ona w postaci arkuszy bądź też zwiniętych taśm.
Wycinanie laserowe jest najbardziej popularną metodą obróbki, jeśli chodzi o procesy cięcia i zmiany kształtu blach oraz uznawane jest za najbardziej precyzyjną technikę cięcia tego typu materiału. Wykorzystuje się ją do obróbki różnego rodzaju blach, wykonanych m.in. ze stali konstrukcyjnej, nierdzewnej, ocynkowanej oraz aluminium. Na ostateczny wygląd ciętych krawędzi ma wpływ nie tylko rodzaj blachy, stop metalu, z którego została wykonana, ale również jej grubość. Ma ona kluczowy wpływ na jakość cięcia, właśnie w najgrubszych blachach, gdyż to na nich najbardziej widać powstawanie gratu. Oczywiście do pewnego stopnia można to zminimalizować, poprzez dobór odpowiedniej techniki cięcia laserem oraz wysokiej jakości obrabiarkę i moc jej pracy.
Blachy możemy podzielić, mając na uwadze kilka różnych parametrów takich jej jak grubość, wygląd oraz rodzaj walcowania.
Jeżeli chodzi o grubość to dzielimy je na:
Natomiast, jeśli bierzemy pod uwagę wygląd blach, to wyróżniamy blachy:
Ostatnie kryterium, czyli rodzaj walcowania ma istotne znaczenie, jeżeli chodzi o wykorzystanie metody laserowego cięcia blach. W tym przypadku materiał ten dzielimy na:
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.