Spawanie w profesjonalnej obróbce metalu - metody i kontrola jakości

Co dowiesz się z artykułu:

Spawanie to niezwykle często wykorzystywana metoda łączenia materiałów. Stosowana w przemyśle ciężkim, lotniczym, okrętowym, motoryzacji, meblarstwie, budownictwie oraz przy produkcji sprzętu AGD i elementów wyposażenia domów i ogrodów. Niewątpliwą zaletą akurat tej metody łącznia metali, jest ogromna trwałość. W zależności od potrzeb i przeznaczenia spawanych elementów możemy dobrać rodzaj techniki prac spawalniczych. W dzisiejszym artykule przybliżymy, jakie są rodzaje spawania i kiedy najlepiej je zastosować oraz co powinniście wiedzieć na temat spoin.

Czym właściwie jest spawanie?

Jest to jeden z procesów łączenia metali polegający na miejscowym rozgrzaniu metalu, w celu jego stopienia. Proces połączenia zachodzi zarówno z dodaniem spoiwa, jak i bez jego dodania. Spawanie należy do nierozłącznych metod spajania. Gdy zależy nam na trwałości połączeń, jest to najczęściej wybierana metoda. Ogromnym jej atutem jest to, że zapewnia stabilność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania, w odróżnieniu np. do alternatywnej metody połączeń śrubowych.

Metody spawania

Główną przyjętą klasyfikacją metod spawania jest podział wg źródeł ciepła. Możemy zatem wyróżnić:

  • Spawanie gazowe — tutaj źródło ciepła pochodzi z palnika acetylonowo-tlenowego. To za jego pomocą stapiany jest metal rodzimy (czyli metal części łączonych). W razie konieczności doprowadza się ręcznie spoiwo, którym jest drut, do brzegów jeziorka spoiny. Tego rodzaju usługi spawalnicze świadczone są przy pracach remontowych czy naprawczych. Wykorzystywane głównie do spawania cienkich rur instalacji wodnych, gazowych i ciepłowniczych.
  • Spawanie elektryczne — gdzie źródłem ciepła jest łuk elektryczny. Ten rodzaj spawania posiada wiele odmian. Dzieli się na łukowe, laserowe, elektronowe, plazmowe, atomowe i elektrożużlowe. Jednak te najważniejsze i najczęściej stosowane to spawanie łukowe, a dokładniej spawanie łukowe elektrodą otuloną, spawanie metodą TIG, MIG/MAG oraz  spawanie łukiem krytym.
  • Spawanie termitowe — w tym przypadku źródłem ciepła jest reakcja chemiczna, dostarczająca do złącza ciepło i spoiwo (w postaci żużla). Ten rodzaj spawania wykorzystywany jest przede wszystkim do łączenia szyn, ale również stalowych elementów  (lanych bądź kutych) o dużych przekrojach. Metodę tę z powodzeniem stosuje się również do spawania grubych drutów wykorzystywanych do zbrojenia betonu.

Spawanie metodą MIG/MAG oraz TIG w branży obróbki metali

Jeżeli, chodzi o wybór metod spawania w firmach zajmujących się profesjonalną obróbką stali, to zdecydowanie najczęstszym wyborem jest spawanie metodą MIG/MAG oraz TIG. Specyfika pracy tego typu zakładów wiąże się z różnorodnością zleceń i wykonywanych prac spawalniczych, z kolei wykorzystanie wariantu spawania MIG/MAG daje duże możliwości dopasowania do danego zadania. Nie bez znaczenia jest tutaj również efektywność tej techniki, co wiąże się z optymalizacją czasu pracy i kosztów wykonania. Natomiast metoda TIG cieszy się swoją popularnością głównie ze względu na precyzyjność spawania oraz wysoki poziom jakości i estetyki spoin, jaki można dzięki niej osiągnąć. Daje ona możliwość wielu pozycji spawania, co również jest istotne w przypadku przyjmowania różnego rodzaju zleceń. Dodatkowym atutem obu technik jest wybór i dostępność sprzętu spawalniczego oraz fachowców specjalizujących się w tych technikach spawania.

Badania spoin

Kontrola jakości spawania jest bardzo ważnym etapem procesu łączenia materiałów. W wielu branżach, czy to w przypadku niektórych produktów, czy spawania konstrukcji jest wręcz wymagana dokładna weryfikacja jakości połączeń przeprowadzana w laboratoriach. W tym celu wykonuje się badania spoin. Pozwalają one, na ocenę wielu właściwości złączy m.in. ich wytrzymałości. W firmach zajmujących się profesjonalną obróbką stali najczęściej dokonuje się badania wizualnego. Jest to najprostsza i najtańsza metoda oceny połączeń spawanych, w przypadku wielu zastosowań. Cechy dobrze wykonanej spoiny to regularny kształt lica i grani, wypełnienie stopiwem, które wtopione jest w brzegi materiału rodzimego, niewykazywanie nieciągłości materiałowych (zewnętrznych i wewnętrznych).

Czy ten post był pomocny?

2.3 / 5. 3

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta