Usługi dodatkowe w obróbce metalu

Co dowiesz się w artykule:

Często słysząc hasło „obróbka metalu”, kojarzymy to z takimi procesami czy stricte usługami jak cięcie laserem, gięcie blach, czy spawanie. Oczywiście takie usługi jak najbardziej w tym przypadku są właściwie kojarzone i klasyfikowane. Jednak mało kto wie, że pod tym hasłem jest jeszcze masa innych procesów. Bardzo często firmy zajmujące się profesjonalną obróbką metalu oferują dużo szerszy wachlarz usług, wychodząc na przeciw potrzebom swoich klientów. Takimi właśnie są tak zwane usługi dodatkowe. Niejednokrotnie decydujące o tym, że dany klient postanowi nawiązać współpracę właśnie z tą firmą, która takowe może mu zaoferować. Tak więc dzisiaj więcej o tym, co w branży obróbki metalu zaliczamy do tego typu usług.

Co możemy nazywać usługą dodatkową w obróbce metalu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to usługi, które świadczone są przez firmę, ale nie stanowią jej podstawowej bazy. Są to raczej drobne prace wykonywane podczas zleceń na usługi tzw. główne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Czasami zdarza się też, że są klienci zlecający tylko jedną z tych mniejszych usług, ale na dużą skalę. Przechodząc do konkretów, tego typu usługami, jeśli chodzi o branże obróbki metalu, są między innymi kształtowanie zakończeń rur i profili, gwintowanie, zgrzewanie trzpieni i inne tego typu mniejsze prace.

Na czym polegają konkretnie te usługi?

  • Cięcie rur i profili piłą taśmową — polega na przecinaniu, czyli podzieleniu na mniejsze części rur i profili. Tę usługę często wykonuje się przy tworzeniu i spawaniu różnego rodzaju konstrukcji. Są to np. wsporniki konstrukcji budynków lub też szkielety meblowe. Cięcie na pile taśmowej zapewnia wysoką precyzję.
  • Kształtowanie zakończeń rur i profili — tutaj sytuacja jest podobna jak w cięciu tych elementów. Na potrzeby połączenia ich ze sobą (za pomocą spawania) należy je odpowiednio ukształtować poprzez oszlifowanie ich zakończeń.
  • Wiercenie — jest to tworzenie otworów w blachach za pomocą wiertarek stołowych lub też magnetycznych. Wykorzystuje się do tego specjalne wiertła do metalu. Ma to zastosowanie najczęściej, wtedy gdy otwór w blasze jest na tyle mały, że wycięcie go na laserze staje się albo niemożliwe, albo bardzo nieekonomiczne. Jak w przypadku wykorzystania specjalnego programu w laserach do cięcia impulsowego przy niedużym zleceniu. Potrzeba takiego tradycyjnego wiercenia otworów może zachodzić, jeśli z projektu elementu wynika, że otwór znajduje się bardzo blisko linii gięcia. Wówczas nie można go wyciąć na laserze, gdyż w późniejszym etapie może on zostać zniekształcony.
  • Gwintowanie otworów — polega na tym, że poprzez obróbkę wiórową, za pomocą specjalnych narzędzi nadaje się powierzchni walcowej odpowiedni zarys gwintu. W zależności od potrzeb lewo bądź prawo zwojnego. Tak aby później móc wkręcić w niego śrubę.
    W tym przypadku stosuje się zarówno gwintowniki ręczne,
    jak i maszynowe.
  • Zaciskanie nitonakrętek — wykonuje się za pomocą specjalnej zaciskarki. Polega na tym, że w pierwszej kolejności wkręca się trzpień i osadza w nim nitonakrętkę oraz dokręca ją. Później następuje spęcznienie nakrętki poprzez ruch powrotny. Na samym końcu wykręca się trzpień. Tę metodę stosuje się w przypadku gdy jest potrzeba wkręcenia śruby, ale grubość blachy jest zbyt cienka do gwintowania.
  • Zgrzewnie trzpieni — jest to sposób wstępnego montażu. Polega na tym, że trzpień (bolec, na którym można osadzać) przypawa się do elementu, by móc później z ich wykorzystaniem łączyć elementy.
    Do tego celu wykorzystuje się zgrzewarki.

Jak wszystkie inne procesy, także te pomniejsze są wykonywane dlatego, że po prostu ciężko je zastąpić czymś innym. Wykorzystanie innej metody jest bardziej skomplikowane czy też bardziej kosztowne. Dlatego tzw. usługi dodatkowe, są jak najbardziej pożądane w branży obróbki metalu. Często ich zastosowanie okazuje się po prostu konieczne.

Czy ten post był pomocny?

4.2 / 5. 5

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta