Zespalanie ze sobą dwóch lub więcej kawałków tego samego materiału jest dziedziną wymagającą dużej wiedzy, umiejętności i precyzji. Od tych czynników zależy zarówno trwałość, estetyka zespalanego elementu oraz bezpieczeństwo jego użytkowania. Jedną za najpowszechniejszych metod łączenia jest spawanie. Każdy spawacz musi staranie dopasowywać technikę do danego rodzaju materiału i efektów, jakie zamierza uzyskać. Jakie są metody spawania i którą z nich stosować w zależności od potrzeb? Jakie mają wady, a jakie zalety? To postaramy się wyjaśnić w tym artykule.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, spawanie polega na łączeniu ze sobą elementów metalowych. Odbywa się to poprzez nagrzanie (za pomocą łuku spawalniczego) miejsca przyszłego łączenia przy wykorzystaniu spoiwa (drutu spawalniczego) lub bez niego. Obecnie najpopularniejszymi metodami spawania są TIG oraz MIG/MIG. Szczególnie często na tych technikach opierają się usługi spawalnicze, świadczone w zakładach zajmujących się profesjonalną obróbką metalu.
TIG (Tungsten Inert Gas) jest metodą spawania, podczas której wytwarzany jest łuk elektryczny za sprawą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych (argon, hel lub ich mieszanki). Jest ona stosowana do spawania automatycznego lub ręcznego i można nią łączyć materiały przez ich wzajemne stapianie. W niektórych przypadkach należy użyć materiału dodatkowego, który dodaje się ręcznie do jeziorka spawalniczego. Za sprawą metody TIG można uzyskać spoinę o wysokiej jakości i czystości, dlatego bardzo dobrze nadaje się ona do łączenia stali nierdzewnej oraz aluminium i stopów aluminium.
Spawanie MIG (Metal Inert Gas) odbywa się za pomocą elektrody topliwej
w osłonie gazów chemicznie obojętnych (hel, argon), natomiast metoda MAG (Metal Active Gas) w osłonie gazów aktywnych (CO2 lub jego mieszaniną z argonem). Łączenie następuje wskutek wysuwania się drutu spawalniczego, który miesza się ze stapianym materiałem. W trakcie całego procesu doprowadzany jest gaz osłonowy, który ma za zadanie chronić jeziorko spawalnicze i chłodzić uchwyt. Te metody spawania nadają się do spajania większości materiałów, przy zastosowaniu odpowiednich elektrod i gazów osłonowych. Są najczęściej stosowane przy pracach montażowych i technologicznych.
Zarówno spawanie techniką MIG/MAG oraz TIG to metody, które zyskały uznanie i są na szeroką skalę wykorzystywane w branży przemysłowej, architektonicznej czy mechanicznej. W prężnie rozwijających się sektorach automatyki i robotyki większe zastosowanie dla wielu zleceń będzie miała metoda MIG/MAG. Będzie ona lepszym wyborem wszędzie tam, gdzie produkcja jest seryjna,a wydajność metody jest ważnym aspektem. Nie bez znaczenia są również gabaryty. W zasadzie w przemysłach takich jak motoryzacyjny, okrętowy czy taboru kolejowego nie ma mowy o stosowaniu innej metody spawania jak właśni MIG/MAG.
W przypadku łączenia ze sobą elementów metalowych o dużych wymiarach z pewnością wykorzystanie techniki MIG/MAG będzie korzystniejsze. Natomiast wszędzie tam, gdzie górę bierze estetyka łącznia oraz tam, gdzie spawane elementy to pojedyncze sztuki o niewielkich wymiarach metoda TIG bije wszystkie inne.
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.