Zastosowanie plastycznej obróbki metalu

Co dowiesz się z artykułu:

Techniki plastycznej obróbki metalu wykorzystywane są dzisiaj przez wiele firm w wielu branżach do szeroko pojętej produkcji. W dużej mierze tam, gdzie powstają produkty wykonane z metalu bądź też zawierają elementy metalowe, tam stosowane są techniki jego kształtowania. Obróbka plastyczna metali zyskała na swej popularności dzięki wielu możliwościom wytwórczym oraz oszczędnościom, jakie daje. Jak zawsze, najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniej techniki kształtowania do wymagań produktu. Tak więc dzisiaj więcej o tym, jakie ma zastosowanie plastyczna obróbka metalu oraz gdzie sprawdzą się konkretne metody.

plastyczna obróbka metalu - jakie ma zastosowanie

Czym jest obróbka plastyczna metalu?

Obróbka plastyczna metalu składa się wielu profesjonalnych procesów.
W zależności od tego, jaki to rodzaj materiału, jakiej grubości, czy też jakie przeznaczenie ma mieć poddany temu procesowi element, stosuje się odpowiednie metody kształtowania metalu. Samo pojęcie możemy, jednak zdefiniować jako procesy dzięki, którym możemy nadać metalom pożądany przez nasz kształt. Kształtowanie może odbywać się na gorąco lub na zimno. Do głównych metod zaliczmy kucie, tłoczenie, gięcie oraz ciągnienie.

Gdzie wykorzystywane jest kucie metali?

Kucie polega kształtowaniu materiału, przy wykorzystaniu siły nacisku
i uderzenia narzędzi kuźniczych. W zależności od potrzeb stosuje się kucie swobodne oraz matrycowe. To pierwsze znajduje zastosowanie tam, gdzie wykonanie matryc jest nieopłacalne. Jak w przypadku niewielkich ilości wykonywanych elementów lub też wtedy, gdy odkuwki są bardzo dużych rozmiarów. Tą metodą wytwarzane są m.in. pręty kwadratowe, okrągłe i płaskie, pierścienie i tuleje, stworzenie. Wyroby kute stanowiące części podzespołów. Wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu takich jak: maszynowy, energetyczny, zbrojeniowy, transportu drogowego czy też stoczniowy. Stanowią one części resorów do pojazdów, łączniki rur, różnego rodzaju śruby i trzpienie, osie wagonowe i wiele innych. Natomiast kucie matrycowe stosowane jest przy produkcji seryjnej. Przy jego wykorzystaniu powstają np. koła jezdne i zębate, wały korbowe.

Wykorzystanie procesów tłoczenia

Tłoczenie to z kolei szereg procesów cięcia oraz procesów plastycznej obróbki blach. Wykorzystywane w zależności od potrzeb, do ich kształtowania, łączenia czy też rozdzielania. Procesy tłoczenia wykorzystuje się w wielu branżach. Zastosowanie tego rodzaju plastycznej obróbki metalu jest szczególnie wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji pojazdów oraz ich komponentów, takich jak drzwi, dachy samochodów, błotniki, czy też pokrywy silnika i bagażnika. Tłoczenie stosuje się również w przemyśle lotniczym do wytwarzania elementów powłokowych, wykorzystywanych przy budowie samolotów.

Zastosowanie gięcia

Gięcie, czyli proces mający na celu trwałą zmianę krzywizny obrabianego materiału, przy jednoczesnym zachowaniu jego wymiarów. Jest stosowany do nadawania kształtu blachom, rurom i profilom. Wyginanie blach może odbywać się za pomocą specjalnych narzędzi, dzięki którym powstają np. pokrycia dachowe, lub też na prasach krawędziowych. Najpopularniejsza obróbka plastyczna blach to właśnie gięcie blach CNC. Wykorzystuje się je przy produkcji różnego rodzaju obudów, maszyn i urządzeń oraz części ich podzespołów, rynien odpływowych oraz elementów wyposażenia domów i ogrodów, zwłaszcza tych dekoracyjnych. Natomiast gięte elementy wykonane z rur i profili bardzo często wykorzystuje się w branży meblarskiej. Wykorzystuje się je do produkcji konstrukcji meblowych, regałów, komód, krzeseł czy stołów.

Ciągnienie — zastosowanie

Proces ten polegający na zmianie, a dokładniej zmniejszeniu przekroju poprzecznego materiału i jednoczesnym jego wydłużeniu. Ciągnienie stosuje się do  produkcji drutów, prętów, kształtowników oraz rur. Wykonane w ten sposób metalowe elementy konstrukcyjne stosuje się najczęściej w branży budowlanej oraz przy produkcji siatek i ogrodzeń, a także elementów meblowych. Plastyczna obróbka metalu ma wiele zastosowań. Sprawdź także jak wygląda proces technologiczny obróbki metali.

Czy ten post był pomocny?

4 / 5. 4

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta