Farby proszkowane - rodzaje i ich zastosowanie

Co dowiesz się z artykułu:

Lakierowanie proszkowe to obecnie najpopularniejsza metoda nadawania koloru. W porównaniu do tradycyjnej metody lakierowania jest ona bardziej, ekonomiczna i pochłania mniej czasu. Dzięki czemu doskonale sprawdza się w produkcji seryjnej. Ma też ona swoje inne plusy, a mianowicie mnogość rodzajów farb proszkowych i wykończeń, jakie dzięki niej możemy osiągnąć. Nie bez znaczenia są również właściwości, które możemy nadać malowanym powierzchniom poprzez użycie określonego rodzaju farby. Tak więc dzisiaj więcej o rodzajach farb proszkowych i o tym, w jaki sposób możecie wykorzystać ich właściwości, z największą korzyścią dla siebie!

rodzaje farb proszkowych i zastosowanie

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Aby przybliżyć Wam bardziej szczegółowo temat dotyczący farb proszkowych, wyjaśnimy na czym, w ogóle polega ten rodzaj malowania. Tak więc lakierowanie proszkowe jest to proces następujących po sobie czynności. Takich jak oczyszczenie elementu (polegające na odtłuszczaniu, obróbce strumieniowo ściernej, nakładaniu powłok konwersyjnych, czyli pasywacji) nakładanie proszku oraz wypalanie w piecu konwekcyjnym pomalowanych elementów. Nakładanie farby obywa się przy użyciu aplikatora natryskowego, poprzez wykorzystanie przyciągania elektrostatycznego.

Rodzaje farb proszkowych i ich praktyczne zastosowanie

Farby proszkowe, wykorzystywane do malowania są związkami organicznymi, całkowicie termoutwardzalnymi. Składają się one z substancji stałych i nie zawierają rozpuszczalników.
Rozróżniamy różne rodzaje farb proszkowych ze względu na skład:

  • Farby proszkowe epoksydowe — ich skład oparty jest głównie o żywice epoksydowe, pigmenty oraz tzw. środki pomocnicze. Mają wpływ na strukturalne efekty powierzchni, rozlewność już roztopionej farby, czy też będą zapobiegać tworzeniu się pęcherzyków powietrza na pomalowanej powierzchni. Powstała na bazie tej farby powłoka staje się wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Czyli wszelkiego rodzaju zarysowania, czy odpryski farby powstałe w wyniku uderzenia. Jest również odporna na działanie środków chemicznych. Te właściwości sprawiają, że jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o malowanie powierzchni przedmiotów i sprzętów wewnętrznych. Np. elementów meblowych czy domowego AGD. Nie sprawdza się jednak do nanoszenia na powierzchnie zewnętrzne, dlatego, że za sprawą promieniowania UV nałożony kolor blaknie.
  • Farby proszkowe poliestrowe — to substancje oparte głównie na żywicach poliestrowych. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne oraz odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, a także bardzo dobre krycie i rozlewność farby, znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Jest ona bardzo uniwersalna i z powodzeniem stosowana zarówno do powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
  • Farby proszkowe epoksydowo poliestrowe — jest to mieszanka żywicy poliestrowej oraz epoksydowej. Powłoka hybrydowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne. Ze względu na wchodzącą w skład żywicę epoksydową, jest podatna na promieniowanie UV. Jednocześnie, powłoki te mogą pracować w podniesionych temperaturach. Dlatego ten rodzaj farby jest doskonałym wyborem do malowania powierzchni wewnętrznych narażonych na działanie takowej — np. grzejniki, bojlery czy też kolorowe elementy armatury.
  • Farby proszkowe poliuretanowe — składają się głównie z żywicy poliestrowej oraz utwardzaczy uretanowych. Znajdują zastosowanie w malowaniu powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, głównie tych dekoracyjnych. Farby te cechują się wysoką gładkością oraz trwałością powłok. Są bardzo odporne na zadrapania.

Jak widać, dostępnych na rynku rodzajów farb jest wiele. Każda z farb proszkowych ma inne zastosowanie i sprawdzi się do malowania innych powierzchni. Przy wyborze farby kieruj się przede wszystkim wymaganiami, jakie musi spełniać malowany element, a następnie wybierz tę farbę, która posiada adekwatne do potrzeb produktu właściwości.

 

Zobacz także jakie są zalety i wady lakierowania proszkowego i tradycyjnego.

 

Czy ten post był pomocny?

3.8 / 5. 9

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta