W poprzednich częściach naszego cyku o spawaniu poruszyliśmy wiele istotnych zagadnień z tym związanych. Ostatni wpis traktował głównie o badaniach złączy spawalniczych. Skupiliśmy się na nieniszczących metodach badań, ponieważ wykonuje się je w pierwszej kolejności. Natomiast teraz bardziej szczegółowo omówimy niszczące metody badań połączeń oraz wspomnimy co nieco, na temat uchybień spawalniczych — dowiesz się, czym są i w jaki sposób można je usunąć. Jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej informacji, a nie zapoznałeś/aś się jeszcze z poprzednimi wpisami z rej serii, to koniecznie wróć do nich!
Pewnym standardem w firmach zajmujących się obróbką elementów metalowych — w tym spawaniem, stała się stała kontrola jakości. Nawet jeśli zlecenie nie wymaga specjalnej kontroli, to dokonuje się oceny wizualnej obiektu. Firmy z tego sektora mają dużą konkurencję. Dlatego wiele z nich dba, o wykosi standard swoich usług, czego nieodłącznym elementem jest właśnie kontrola. Badania NDT pozwalają na pomiar gabarytów, ocenę właściwości materiałów oraz wykrywają nieciągłości materiałowe, nie wywołując zmian właściwości użytkowych obiektu. Dlatego też, gdy zlecenie tego wymaga, firmy przekazują dany obiekt do specjalistycznych badań spawalniczych.
Zakłady świadczące usługi spawalnicze na co dzień nie stosują niszczących metod badań. Tego rodzaju próby są wykonywane (zazwyczaj na zlecenie klienta) w celu sprawdzenia możliwości technicznych spawacza lub też do oceny wymaganej jakości złącza przed spawaniem właściwości obiektu. Celem tego rodzaju badań jest sprawdzenie budowy i wytrzymałości złączy. Tego rodzaju próby przeprowadza się w niezależnych laboratoriach spawalniczych. Próbki poddaje się badaniom własności mechanicznych oraz badaniom metalograficznym.
Warto na początku rozróżnić wadę od niezgodności spawalniczej. Istotą jest to, że wada to niespełnienie określonych przed procesem spawania potrzeb i wymagań. W tym przypadku konieczna jest naprawa. Natomiast w przypadku niezgodności to w pewnych przypadkach są one dopuszczalne. Z wadami i niezgodnościami można sobie jednak poradzić, usuwając je poprzez obróbkę mechaniczną np. szlifowanie bądź frezowanie, dzięki której uzyskamy czystą powierzchnię do spawania. W dużej mierze wady w postaci niewielkich pęknięć, braku przetopu można usunąć poprzez np. szlifowanie i ponowne zespawanie. W przypadku kiedy w złączu występuje duże pęknięcie bądź są one liczne i łączna ich długość pękniętych odcinków jest większa niż połowa długości złącza, wówczas się go nie naprawia. Musi zostać usunięte i wykonane na nowo.
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.