Jak i czym ciąć blachę? Poradnik krok po kroku!

Cięcie blach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności wykwalifikowanych fachowców. Nieprawidłowe przecięcie arkusza może nieść za sobą konsekwencje w postaci trwałego uszkodzenia, niskiej jakości krawędzi, która nie będzie chciała współpracować z pozostałymi elementami konstrukcji, czy też powstawania korozji sukcesywnie niszczącej kolejne fragmenty powierzchni. Na szczęście na rynku istnieje wiele metod oraz narzędzi pozwalających na cięcie blachy umożliwiające zachowanie trwałej, estetycznej i zabezpieczonej krawędzi. Czym ciąć blachę, aby zapewnić odpowiednią jakość oraz trwałość gotowego detalu? Przekonajmy się!

czym ciąć blachę

 

Jak się przygotować do cięcia blachy?

Odpowiadając na pytanie, jak ciąć blachę, pierwsza odpowiedź brzmi: bezpiecznie. Ostre zakończenia metalowych arkuszy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego przed przystąpieniem do cięcia blach należy wyposażyć się w sprzęt spełniający zasady BHP – odpowiednie ubranie robocze, grube rękawice i okulary ochronne.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór narzędzi, którymi będziemy ciąć blachę. Istnieje wiele metod cięcia oraz narzędzi i maszyn – ręcznych, elektrycznych, czy automatycznych. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na to, aby wykorzystywać wysokiej klasy, niezawodny sprzęt przystosowany do cięcia metalu. Zastosowanie nieprawidłowego sprzętu może skutkować zniekształceniem krawędzi blachy i uszkodzeniami struktury wpływającymi na powstawanie korozji. Wpływ na właściwą jakość uzyskanego cięcia będzie mieć również dobór metody oraz umiejętności operatora.

Czym ciąć blachę?

Cięcie blach, podobnie jak gięcie blach oraz inne procesy związane z obróbką metali można wykonywać przy pomocy różnych narzędzi dostępnych na rynku. Do dyspozycji mamy między innymi nożyce ręczne i elektryczne. Takie rozwiązania doskonale sprawdzą się w przypadku obróbki pojedynczych arkuszy. Zaletą nożyc jest przede wszystkim brak wydzielania ciepła, które towarzyszy cięciu szlifierką kątową. I to właśnie z tego względu nie zaleca się cięcia blach szlifierką – wysoka temperatura wpływa na strukturę materiału bliską krawędzi, niszcząc powłokę zabezpieczającą powierzchnię przed korozją. Użycie szlifierki może więc doprowadzić do utraty użyteczności blach, które szybko zaczną się niszczyć pod wpływem kontaktu z otoczeniem.

Oprócz rodzaju materiału użytego do produkcji blach ważna jest również liczba ciętych arkuszy. Dość trudno wyobrazić sobie seryjną obróbkę blach wykonywaną przy pomocy ręcznych nożyc. W większej skali najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie cięcia CNC przy pomocy lasera. Automatyczne maszyny sterowane numerycznie gwarantują precyzyjne, wydajne i powtarzalne cięcie blach do pożądanych rozmiarów i kształtów.

Czym ciąć blachę nierdzewną?

Blachę nierdzewną w obróbce jednostkowej najlepiej ciąć przy użyciu nożyc elektrycznych. Urządzenia nie nagrzewają się podczas pracy, dlatego nie stanowią zagrożenia dla struktury stali nierdzewnej. Takie nożyce bez problemu pozwalają ciąć blachę w linii prostej, linii krzywej, po łuku czy zgodnie z wyznaczonym szablonem. Model nożyc powinien zostać dostosowany do rodzaju ciętego materiału. Nożyce skokowe charakteryzują się wyższą wydajnością cięcia, pozwalając prowadzić prace przez dłuższy czas. Należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane ostrza – niezawodnie sprawdzą się twarde i wytrzymałe materiały takie jak stal chromowo-molibdenowa.

Jeżeli chcemy ciąć blachę nierdzewną w obróbce seryjnej, wówczas najlepiej sprawdzi się cięcie CNC za pomocą technologii laserowej. Wycinanie laserowe blach pozwala otrzymać idealnie docięte arkusze o różnych grubościach.

Czym ciąć blachę aluminiową?

Blachy aluminiowe w obróbce jednostkowej można ciąć przy użyciu piły tarczowej lub ukośnicy – są to najtańsze i najprostsze metody obróbki. Należy jednak pamiętać o tym, że tarcie tarczy o krawędź arkusza spowoduje wytworzenie ciepła, które będzie mieć wpływ na strukturę materiału.

Lepszą metodą będzie oczywiście cięcie laserowe, które charakteryzuje się bardziej ograniczonym zakresem wydzielania ciepła. Skupiona wiązka lasera umożliwia precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów. Za dobrą metodę uznaje się również cięcie strumieniem wody na zimno pozwalające na precyzyjną, wydajną oraz stosunkowo niedrogą jak na uzyskane efekty obróbkę aluminium. Brak stref wydzielania ciepła gwarantuje niezmienioną strukturę materiału zarówno na krawędzi, jak i w przekroju detalu.

Czym ciąć blachę falistą?

Arkusze blachy falistej można ciąć nożycami ręcznymi i elektrycznymi. Ze względu na skomplikowany kształt warto wybrać profesjonalne rozwiązanie, które pozwoli zachować precyzję. W przypadku dużej liczby arkuszy warto postawić na cięcie laserowe CNC zapewniające dokładność i powtarzalność obróbki.

Czym ciąć blachę ocynkowaną?

Blacha ocynkowana jest pokryta wierzchnią warstwą cynkową zabezpieczającą detal przed korozją. Pod wpływem wydzielanego podczas cięcia ciepła warstwa ta może zostać uszkodzona. W celu uniknięcia naruszenia powłoki należy unikać narzędzi powodujących powstawanie iskier, na przykład szlifierki kątowej. Do blach cynkowanych wykorzystuje się cięcie na zimno przy pomocy nożyc, czy rozdzieraków. Skutecznym sposobem w tym przypadku jest również wykorzystanie cięcia laserowego.

jak ciąć blachę

 

Jak ciąć blachę w prawidłowy sposób?

Do cięcia blach wykorzystuje się zarówno ręczne narzędzia, jak i automatyczne maszyny. Jak ciąć blachę nożycami? Przede wszystkim należy unikać tępych ostrzy, które mogłyby obniżyć efektywność pracy oraz spowodować zniekształcenia krawędzi. Konieczne jest także dobranie siły do rodzaju materiału, aby uniknąć ryzyka zniszczenia detalu pod wpływem dużych naprężeń. Dobierając narzędzia, warto wziąć pod uwagę m.in. grubość ciętego arkusza, długość dźwigni, wartość skokową, rodzaj zasilania oraz jakość ostrzy.

Na co uważać podczas cięcia blachy?

Podczas cięcia blachy należy zwrócić uwagę na dobór metody umożliwiający uzyskanie estetycznych i bezpiecznych krawędzi. Grubość blachy ma kluczowy wpływ na jakość cięcia, dlatego zwłaszcza w takich przypadkach warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów, którzy zminimalizują powstanie gratu poprzez dobór techniki cięcia i parametry obrabiarki.

Decydując się na cięcie laserowe, należy skorzystać z pomocy fachowców dysponujących odpowiednią wiedzą oraz specjalistycznym sprzętem. Metoda ta pozwala ciąć praktycznie każdy rodzaj blachy, a cięcie laserem jest jednocześnie precyzyjną i wydajną sposobem na uzyskanie określonego kształtu oraz wymiarów metalowego arkusza. Dużą zaletą jest także minimalizacja strat przekładająca się na optymalizację kosztów takiego zlecenia. A od czego zależy cena wycinania laserowego? Wpływ na koszt usługi ma przede wszystkim charakterystyka zamówienia, poziom skomplikowania procesu (grubość blachy, kształt) oraz liczba arkuszy. Skorzystanie ze wsparcia specjalistów daje jednak pewność co do najwyższej jakości gotowych detali.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. 0

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta