Konstrukcje stalowe i ich zastosowanie

Co dowiesz się z artykułu:

Jak wiadomo zarówno budownictwo, jak i szeroko pojęty przemysł w dużej mierze wykorzystuje konstrukcje stalowe. Na stalowych szkieletach budowane są hale, tworzone mosty. Również w branży energetycznej wykorzystywane są na szeroką skalę. Tak naprawdę  w naszym otoczeniu znajdziemy mnóstwo produktów, elementów architektury, która opierają się właśnie na mniejszych bądź większych konstrukcjach metalowych.

Szlifowanie powierzchni stalowych

Czym są konstrukcje stalowe?

Najprościej mówiąc konstrukcje stalowe to obiekty, szkielety które wykonane są ze stali. Są to między innymi wcześniej wspomniane szkielety hal produkcyjnych, metalowe podstawy mostów, konstrukcje salowe urządzeń przemysłowych czy systemy magazynowe. Jednak do tej grupy możemy zaliczyć też detale konstrukcji metalowych. Największym atutem tego obiektów budowlanych czy też innych, jest przede wszystkim trwałość oraz wytrzymałość. Solidne konstrukcje hal, mostów, czy innych obiektów budowlanych, zapewniają dużo większy poziom bezpieczeństwa użytkowania. Innym ogromnym atutem tego typu obiektów są szerokie możliwości projektowe, tańsze i szybsze wykonanie, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Metody łączenia — spawanie mig/mag

Jeżeli chodzi o tworzenie konstrukcji stalowych, to głównym elementem całego procesu jest właśnie łączenie ze sobą poszczególnych części całej konstrukcji. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak ważna kwestią jest tutaj wytrzymałość i bezpieczeństwo. Dlatego do tego celu wykorzystuje się najczęściej spawanie metodą MIG/MAG. W przypadku dużych obiektów np. budowlanych spajanie przeprowadza się  na zewnątrz, w miejscu gdzie dany obiekt ma powstać. Natomiast jeśli o chodzi o mniejsze konstrukcje lub spawanie detali konstrukcji stalowych to przeprowadza się je normalnie, w warunkach zakładu zajmującego się obróbką metalu. Ważne jest, aby usługi spawalnicze, zwłaszcza przy łączeniu konstrukcji budowlanych, były wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanych spawaczy. Firma wykonująca takie usługi powinna posiadać certyfikaty określane przez odpowiednie normy w zakresie spawalnictwa. 

Konstrukcje stalowe w budownictwie

Ze względu na swoje dość szerokie możliwości konstrukcje stalowe są wykorzystywane na szeroką skalę. Mając na myśli to podstawowe pojęcie tego typu konstrukcje kojarzą się głównie ze szkieletami, obiektami budowalnymi. Takie jest właśnie bardzo często zastosowanie tego typu rozwiązań. Zwykle takie obiekty to:

  • hale przemysłowe i magazynowe,
  • supermarkety,
  • pawilony handlowe,
  • salony samochodowe,
  • obiekty sportowe,
  • hangary lotnicze,
  • budynki gospodarcze,

Zastosowanie w przemyśle

Jednak podhasłem salowych konstrukcji zawiera się o wiele więcej. Wszelkiego rodzaju metalowe zbiorniki, większe stalowe pojemniki i kosze, kanały wentylacyjne, czy obudowy. Jeżeli chodzi o zastosowanie w przemyśle maszynowym, to są to wszelkie konstrukcje metalowe produkowane na potrzeby urządzeń przemysłowych. Różnego rodzaju specjalistyczne stanowiska produkcyjne, a nawet całe linie produkcyjne oraz podesty pod maszyny. Kontrakcjami stalowymi są również obudowy maszyn, ramiona pod zautomatyzowane systemy robotyczne, a także systemy przeznaczone do magazynowanie.

Mniejsze projekty

W życiu codziennym w swoich domach i najbliższym otoczeniu również często wykorzystujemy stalowe konstrukcje. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu drzwi przemysłowych barierek, balustrad, a nawet schodów. Stosuje się je także przy budowie kominów. W naszych gospodarstwach możemy spotkać je również w postaci wiat i garaży i inny mniejszych elementów konstrukcyjnych.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 3

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta