Obróbka chemiczna metali to rodzaj obróbki wykorzystujący potencjał pierwiastków chemicznych (oraz temperatury w przypadku obróbki cieplno-chemicznej) do oddziaływania na powierzchnię materiału w celu stworzenia powłoki ochronnej o określonych właściwościach. Proces ten pozwala uzyskać własności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metalowych elementów stosowanych między innymi w przemyśle. Czym dokładnie jest obróbka chemiczna metali, jakie rodzaje procesów wyróżniamy i gdzie znajdują one zastosowanie? Ten temat omawiamy w naszym kompleksowym poradniku.
Obróbka chemiczna metali to dziedzina obróbki metali obejmująca szereg procesów, które umożliwiają zmianę składu chemicznego oraz struktury warstwy powierzchniowej stopu. Celem jest uzyskanie określonych własności użytkowych elementów obrabianych w wyniku oddziaływania pierwiastków chemicznych. Często proces ten obejmuje również wpływ temperatury – mamy wówczas do czynienia z obróbką cieplno-chemiczną.
Obróbce chemicznej metali poddaje się zwykle stopy żelaza przeznaczone do budowy konstrukcji, maszyn czy narzędzi. Stworzenie ochronnej warstwy powierzchniowej w zależności od dokładnych parametrów procesu pozwala między innymi zwiększyć odporność na ścieranie, korozję czy zmęczenie oraz poprawić niektóre własności fizyczne powierzchni.
Obróbka chemiczna jest związana z transportem masy. W ośrodku nasycającym zachodzą reakcje związane z tworzeniem czynnika umożliwiającego transport pierwiastka nasycającego, czyli składnika odpowiedzialnego za określone zmiany w strukturze materiału. Następnie w ośrodku nasycającym zachodzi dyfuzja – składnik dyfundujący dociera do powierzchni metalu, jednocześnie z powierzchni mogą również odpływać produkty reakcji tworzące się na granicy rozdziału faz. W metalu zachodzą reakcje zmieniające własności materiału. W ten sposób możemy nadać metalowemu elementowi pożądane właściwości.
Obróbkę chemiczną oraz cieplno-chemiczną możemy podzielić na różne sposoby, na przykład ze względu na stan ośrodka nasycającego czy rodzaj pierwiastka nasycającego.
Rodzaje obróbki metali ze względu na rodzaj zastosowanego pierwiastka dzielimy na nasycanie dyfuzyjne jednym pierwiastkiem oraz kompleksowe nasycanie dyfuzyjne. Czym charakteryzują się poszczególne metody obróbki chemicznej metali?
Nasycanie dyfuzyjne jednym pierwiastkiem dzielimy na:
Kompleksowe nasycanie dyfuzyjne dzielimy ze względu na rodzaj materiałów oraz pierwiastków nasycających na:
Z naszych profesjonalnych poradników dowiesz się również innych informacji dotyczących różnych metod obróbki metali. Chcesz wiedzieć, jak obrabiać metalowe blachy czy aluminium albo na czym polega obróbka plastyczna metalu na zimno? Sprawdź pozostałe artykuły dostępne na naszej stronie!
Obróbka chemiczna oraz cieplno-chemiczna znajduje powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale również ekonomiczność. Odpowiedni dobór materiału i procesów kształtujących jego strukturę pozwala zapewnić oczekiwane własności rdzenia oraz warstwy powierzchniowej elementu. Taka równowaga jest szczególnie pożądana w przemyśle – dziedzinie, w której do produkcji różnego rodzaju elementów wykorzystuje się niezliczone ilości stali i innych materiałów. Obróbka chemiczna stanowi podstawę procesów stosowanych między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, maszynowym, elektronicznym, energetycznym, budowlanym czy narzędziowym.
Profesjonalna obróbka metali realizowana przy wykorzystaniu wiedzy doświadczonych specjalistów pozwala tworzyć wytrzymałe rozwiązania przeznaczone do pracy w nawet najbardziej wymagających warunkach. W HMM Steel nie zajmujemy się obróbką chemiczną metali, jednak serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą innych specjalistycznych usług dostępnych na naszej stronie!
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.