Branża obróbki metalu jest jedną z tych, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Począwszy od produkcji sprzętu znajdującego się w naszych domach, różnego rodzaju mebli, bram poprzez części samochodowe i w ogóle szeroko pojęty przemysł motoryzacyjny, czy też produkcję urządzeń mechanicznych potocznie zwanych robotami. Praca nad tego typu elementami to rozbudowany ciąg następujących po sobie czynności. A jak to wygląda od kuchni? Zastanawialiście się kiedyś, jak dokładanie przebiega proces produkcyjny danego elementu w firmie, która zajmuje się profesjonalną obróbką metali? Od czego w ogóle zaczyna się proces technologiczny? Jak wygląda planowanie produkcji? Jeśli nie, to dzisiaj postaramy się Wam nieco przybliżyć tę kwestię na przykładzie obudowy podajnika do dezynfekcji rąk.
Pierwszym krokiem, jakie musi poczynić firma, jeśli klient nie prześle własnego rysunku z określonymi parametrami, jest zaprojektowanie tego elementu. Kolejnym, jest przygotowanie odpowiedniego rodzaju i grubości blachy. Gdy to już mamy zaczynamy programowanie pracy lasera, bo to właśnie od tego musimy wyjść. Podczas programowania musimy pamiętać o tym, aby w rzeczywistych wymiarach obudowy uwzględnić również parametry gięcia. Na tym etapie planujemy również, na jakich maszynach zostanie wykonana obudowa. Zważywszy na to, że obudowa jest wykonywana z cienkiej blachy, wycinamy ją na laserze dedykowanym właśnie takim materiałom. Natomiast gięcie wykonane jest na prasie krawędziowej przeznaczonej do długich elementów.
Pierwszym krokiem w samym procesie produkcji obróbki metali jest właśnie wycinanie laserowe blachy o pożądanym kształcie. Tak więc, gdy program jest gotowy, następuje laserowe cięcie blach. Elementy, jakie zostają wypalone to boki obudowy naszego podajnika oraz podstawa, na której będzie stał. Następnie wycięte blachy są przekazywane wraz z odpowiednią dokumentacją, operatorowi prasy krawędziowej. Ten zaś na ich podstawie zagina, odpowiednio boki obudowy, tak aby schodziły się one ze sobą. Tutaj bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej kolejności gięcia elementu.
W przeciwnym razie może okazać się, że jednej z linii gięcia nie będzie się dało już wykonać.
Zobacz jak dokładnie wygląda gięcie blach.
Gdy konstrukcja boków naszej obudowy zaczyna nabierać kształtów wówczas kolejnym etapem, do którego przechodzimy, jest spawanie. Spawacze również otrzymują dokumentację procesu technologicznego obróbki metali, w której zawiera się rysunek złożeniowy wraz z oznaczonymi spoinami. Na jego podstawie pracownik wykonuje łącznie elementów. W przypadku produktu, jakim jest obudowa podajnika do dezynfekcji, elementem, który musi zostać przypawany do siebie to boki obudowy oraz jej podstawa. Tutaj stosujemy spawanie metodą TIG, ze względu na wysoką estetykę spoin, dzięki której szlifowanie spoin jest już tylko zabiegiem stricte wykończeniowym.
Kiedy nasz produkt finalnie został już złożony, wówczas przechodzimy do lakierowania. Najpierw cala nasza konstrukcja zostaje dokładanie oczyszczona i odtłuszczona. W ten sposób zapewniamy sobie powierzchnię przygotowaną do późniejszego nałożenia farby. Dalszym krokiem jest nałożenie odpowiedniego rodzaju farby w kabinie natryskowej oraz utwardzenie jej w piecu konwekcyjnym przez zastosowanie wysokiej temperatury.
Kiedy wszystkie etapy produkcji mamy już za sobą, pozostaje jeszcze dokładana kontrola jakości. Podczas niej sprawdzamy, czy produkt w tym przypadku obudowa, spełnia wszystkie wymogi klienta i zachowuje parametry. Sprawdzany jest również efekt malowania, m.in. to czy farba jest równomiernie nałożona i czy produkt nie posiada odprysków.
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.