Lakierowanie proszkowe to obecnie najpopularniejsza metoda nadawania koloru. W porównaniu do tradycyjnej metody lakierowania jest ona bardziej, ekonomiczna i pochłania mniej czasu. Dzięki czemu doskonale sprawdza się w produkcji seryjnej. Ma też ona swoje inne plusy, a mianowicie mnogość rodzajów farb proszkowych i wykończeń, jakie dzięki niej możemy osiągnąć. Nie bez znaczenia są również właściwości, które możemy nadać malowanym powierzchniom poprzez użycie określonego rodzaju farby. Tak więc dzisiaj więcej o rodzajach farb proszkowych i o tym, w jaki sposób możecie wykorzystać ich właściwości, z największą korzyścią dla siebie!
Aby przybliżyć Wam bardziej szczegółowo temat dotyczący farb proszkowych, wyjaśnimy na czym, w ogóle polega ten rodzaj malowania. Tak więc lakierowanie proszkowe jest to proces następujących po sobie czynności. Takich jak oczyszczenie elementu (polegające na odtłuszczaniu, obróbce strumieniowo ściernej, nakładaniu powłok konwersyjnych, czyli pasywacji) nakładanie proszku oraz wypalanie w piecu konwekcyjnym pomalowanych elementów. Nakładanie farby obywa się przy użyciu aplikatora natryskowego, poprzez wykorzystanie przyciągania elektrostatycznego.
Farby proszkowe, wykorzystywane do malowania są związkami organicznymi, całkowicie termoutwardzalnymi. Składają się one z substancji stałych i nie zawierają rozpuszczalników.
Rozróżniamy różne rodzaje farb proszkowych ze względu na skład:
Jak widać, dostępnych na rynku rodzajów farb jest wiele. Każda z farb proszkowych ma inne zastosowanie i sprawdzi się do malowania innych powierzchni. Przy wyborze farby kieruj się przede wszystkim wymaganiami, jakie musi spełniać malowany element, a następnie wybierz tę farbę, która posiada adekwatne do potrzeb produktu właściwości.
Zobacz także jakie są zalety i wady lakierowania proszkowego i tradycyjnego.
Profesjonalne krawędziowanie wykonywane w naszej firmie pozwala zachować wszystkie paramenty nawet w przypadku elementów, które wymagają zastosowania wielu linii gięcia. Plastyczne formowanie blach jest w naszej firmie przeprowadzane na zimno.
Malowanie proszkowe przeprowadzane na specjalistycznej linii wykonujemy poprzez nanoszenie cząsteczek farby, a następnie umieszczenie malowanego elementu w piecu konwekcyjnym. Farby jakich używamy są produkcji sprawdzonych i uznanych marek.
Obróbka powierzchni metalowych, która jest przeprowadzana w naszym zakładzie to szlifowanie, polerowanie, a także satynowanie. Metody te znajdują zastosowanie w przypadku elementów meblowych czy dekoracyjnych nadając obrabianym detalom piękny wygląd.
Gwarantujemy precyzyjne wycinanie laserowe, elementów z różnego rodzaju blach oraz całkowitą powtarzalność seryjną procesu produkcyjnego. Obróbka stali odbywa się na laserach CNC najwyższej klasy, posiadających obszar roboczy 3000 × 1500 mm.
Solidne spawanie, jakie świadczymy w naszej firmie, zawdzięczamy naszym doświadczonym pracownikom. Wytrzymałe, ale i estetyczne łączenie elementów wykonujemy metodami TIG oraz MIG/MAG.
W ramach usług dodatkowych wykonujemy cięcie rur i profili piłą taśmową, gwintowanie, kształtowanie rur i profili, zgrzewanie trzpieni oraz wiele innych.