Laserowe cięcie metalu. Top 5 producentów laserów do obróbki blach

Co dowiesz się z artykułu:

Poszarpane krawędzie blach, mało precyzyjne otwory, czy grad na wyciętym detalu, który wymagał usunięcia i podwyższył koszty produkcji? Ten problem jest Ci znany? Niestety są to częste kłopoty związane z wyborem złej maszyny do laserowego cięcia blach. Jeżeli więc planujesz zakup lasera bądź stoisz przed wyborem firmy, której chcesz zlecić cięcie laserem, to zapoznaj się z listą producentów maszyn, którym można zaufać.

Laserowe cięcie blach — dlaczego warto sprawdzać producentów maszyn?

Niezależnie od tego, czy kupujesz maszynę, czy zlecasz usługę profesjonalnej firmie, to inwestujesz swoje pieniądze i czas. Korzystając z urządzeń wątpliwej jakości, często określanych mianem innowacyjnych maszyn nowej generacji, o których tak naprawdę niewiele słychać narażasz się na dodatkowe koszty i problemy z reklamacją. O ile w przypadku zakupu lasera robi się zazwyczaj większe rozeznanie rynku, to w przypadku wyboru usługodawcy często research ogranicza się do porównania ofert cenowych i terminów realizacji zleceń. Takie pobieżne sprawdzenie firmy może okazać się zgubne. Warto dowiedzieć się, na jakim sprzęcie pracuje dana firma. Gdy jest on wysokiej klasy, uznanych w branży marek, możesz być spokojny, że parametry techniczne pozwolą na bardzo precyzyjne wycinanie laserowe. Zmniejszy to ryzyko reklamacji.

Tańszy laser, tańsza usługa — pozorną oszczędnością

W przypadku niskobudżetowych maszyn najczęściej chińskiej produkcji, niestety klient musi się liczyć z tym, że techniczne parametry sprzętu mogą nie sprostać oczekiwaniom względem jakości produktu. Wówczas nawet reklamacja usługi okazuje się problematyczna, ponieważ najzwyczajniej słaby laser nie wytnie elementu lepiej. Jeżeli więc firma posiada tylko takie maszyny jedyne, na co można liczyć, to, że usługodawca wykona poprawki (np. gratowanie) lub zleci wykonanie zamówienia w zewnętrznej firmie i pokryje koszty. Chociaż w praktyce bywa różnie. Dodatkowo takie maszyny często ulegają awariom, są mniej wydajne, dlatego w ostatecznym rozrachunku czasowo i finansowo wypadają gorzej.

5 najbardziej zaufanych producentów laserów do obróbki blach

  • Bystronic – jest to szwajcarska firma zajmująca produkcją maszyn do obróbki blach. Jedna z bardziej popularnych marek na polskim rynku produkująca lasery w technologii CO2 oraz lasery włóknowe w technologii Fiber. Bystronic tworzy maszyny, które zapewniają wysoki poziom czystości krawędzi, są bardzo wydajne i szybkie, jeżeli chodzi o cięcie cienkich blach. Lasery są proste w obsłudze. Firma dostarcza oprogramowanie BySoft CAM, które co jakiś czas aktualizowane jest o nowe funkcje i jest dość intuicyjne. Lasery w technologii Fiber dają możliwość integracji z wymogami produkcyjnymi blach. Jeżeli zaś chodzi o awaryjność, to zdarzają się usterki, natomiast maszyny są sprawnie serwisowane.
  • Trumpf — to marka posiadająca bardzo długą tradycję na rynku. Produkuje wysokiej klasy obrabiarki laserowe głównie w technologii CO2. Swoją produkcję, skupili głównie na laserach dyskowych. Mają oni w swej ofercie lasery o nazwie Fiber, jednak nie posiadają one tego typu rezonatora. Niemniej jednak maszyny tej marki dają znakomite rezultaty cięcia, są wydajne, bardzo proste w obsłudze. Serwis maszyn jest szybki i skuteczny. Firma rozwija się również, jeżeli chodzi o produkcję maszyn w myśl Industry 4.0.
  • Salvagnini — to włoski producent maszyn do obróbki metali. Największą popularność zyskał, tworząc prasy krawędziowe oraz centra gnące, jednak ich lasery również spełniają najwyższe standardy. W maszynach do laserowego cięcia balach jako jedna z pierwszych firm zaczęła  wykorzystywać technologię światłowodową i stosowali ją jako jedyną. Urządzenia ich produkcji doskonale implementuje się w nowoczesnych inteligentnych fabrykach. Choć mało popularne w Polsce, to zdecydowanie warte uwagi i pieniędzy. Producent posiada swoje oddziały w wielu krajach, co niezwykle usprawnia serwis. Firma deklaruje precyzyjną i bezobsługową pracę maszyny oraz zapewnia szkolenia z obsługi programu przy zakupie urządzenia.
  • Amada — producent maszyn do obróbki metalu i pionier w produkcji laserów światłowodowych autorsko opracowanego własnego źródła lasera Fiber. Firma produkuje niezwykle szybkie i wydajne urządzenia. Jak podaje producent, są w stanie ciąć blachy do średniej grubości całkowicie bez powstania gradu. Amada zapewnia również dobrą obsługę serwisową oraz wsparcie techniczne i serwis zdalny. Producent idący z duchem czasu, wspierający automatyzację procesów wytwórczych i monitoring statusu maszyn w czasie rzeczywistym.
  • Mitsubishi Electric — bardzo duży japoński koncern tworzący maszyny dla wielu gałęzi przemysłu. Produkują obrabiarki laserowe CO2 oraz w technologii Fiber w oparciu o własne komponenty w tym rezonatory i systemy sterujące. Oferują lasery 2D i 3D, które są wydajne i elastyczne, jeśli chodzi o automatyzację procesów produkcyjnych. Posiadają również w pełni zintegrowany system do ciecia, sortowania i przechowywania blachy. Maszyny tego producenta zapewniają  bardzo wysoką precyzję.

Czy ten post był pomocny?

3.7 / 5. 3

Bądź pierwszym, który oceni!

Nasza oferta